Au oprit liderul la Focşani

28 oct 2011 631 vizualizări
CSM Focşani - SC Bacău 0 - 0 şi Cetate Tg. Neamţ - FC Panciu 1 - 1 (0-1), în etapa a 11-a a Ligii a treia de fotbal u punctele obţinute ajută cel puţin pentru moral echipele vrîncene

Cele două echipe vrîncene au obţinut cîte un punct în etapa de ieri a Ligii a treia. CSM Focşani a produs surpriza etapei, oprind liderul clasamentului din seria de victorii consecutive obţinute în ultimele etape. Un meci pe care toată lumea îl vedea cîştigat dinainte de băcăuani s-a încheiat nedecis. Liderul s-a lovit de rezistenţa echipei din Focşani, care a arătat că poate juca şi fotbal. După o secetă de cinci etape, elevii lui Adrian Toma şi Aurel Pastia au luptat ieri pentru fiecare minge şi puteau chiar cîştiga în finalul jocului, cînd şutul lui Eugen Ştefan a fost scos miraculos de portarul băcăuanilor. Prima repriză a meciului de pe stadionul „Milcovul” a fost lipsită de ocazii clare de gol. Cîteva şuturi de la distanţă ale oaspeţilor şi oportunitatea lui Milea din minutul 37 au fost singurele faze notabile. Situaţia s-a schimbat după pauză. Mai întîi, Borş s-a opus salvator la lovitura de cap a lui Petrea (47). Trei minute mai tîrziu, Crăciun putea deschide scorul tot cu o lovitură de cap. Vasiliu - 59 şi Miron 64 au dat mari emoţii defensivei focşănene. Pe final, oaspeţii s-au aruncat în atac, dar ocazia meciului i-a aparţinut lui Ştefan. Acesta a şutat din interiorul careului, dar Cherecheş a păstrat un punct pentru formaţia sa. Nici cele trei minute suplimentare arătate de arbitrul bucureştean nu au schimbat nimic pe tabelă. Meciul a fost condus de o brigadă bucureşteană, după ce Comisia Centrală a Arbitrilor a schimbat toţi arbitrii delegaţi iniţial. CSM Focşani a jucat cu: Borş - Ciornei,  Crăciun, Ştefan, Nistoroiu - Săpunaru (70 Dumitriu), Toader, Toma, Suvac - Milea, Tîrcă. SC Bacău a replicat cu: Cherecheş - Dediu, Spiridon, Stoica, Dobîrceanu - Pintea, Răduţoiu, Miron (75 Carp), Petrea (55 Cojocaru) - Vasiliu, Ungureanu (75 Patrichi). La rîndul său, FC Panciu a obţinut un punct important în partida de la Tîrgu Neamţ. Istoria ultimelor meciuri desfăşurate la poalele Cetăţii Neamţului între cele două echipe s-a repetat. Vrîncenii au condus încă din prima repriză, după ce Stoian a marcat din interiorul careului (minutul 20). Acesta a fructificat o centrare a lui Costin, vîrful păncenilor reintrînd pe teren după o absenţă prelungită. Ironia sorţii a făcut ca acesta să-l înlocuiască în minutul 14 chiar pe accidentatul Predoiu. Gazdele au atacat în repriza a doua şi au reuşit să egaleze pe final, în minutul 82. Lazăr a respins un atac al gazdelor, dar mingea a ajuns la Spiridon care a introdus mingea în plasă. Antrenorii Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan au jucat cu: Lazăr - Voinea, Stan, Gurguiatu, Mihai - Gălăţeanu, Bîra, Bucătaru, Stoian - Duţu, Predoiu (14 Costin). Întîlnirea a fost condusă la centru de Dumitru Brînză - Botoşani, ajutat de Adrian Noroc şi Adrian Vornicu - tot din Botoşani. (Dan CHIRIAC)