Pretenţii de promovare, proteste fără număr

21 oct 2011 754 vizualizări
FC Panciu a învins o candidată la promovare

FC Panciu - Rapid Suceava 1 - 0 (1-0) şi FCM Dorohoi - CSM Focşani 1 - 0 (1-0), în etapa a zecea a Ligii a treia
FC Panciu a obţinut o victorie meritată la capătul unui meci pe care l-a dominat. Echipa oaspete a arătat prea puţine pentru o candidată la promovare. Sucevenii au venit cu o zi înainte în Vrancea şi au crezut că totul se poate rezolva doar cu simpla prezenţă. Cu fostul dinamovist Semeghin în teren, sucevenii s-au remarcat mai mult prin protestele îndelungi la adresa brigăzii de arbitri. Ironia sorţii a făcut ca Semeghin să fie cel care şi-a îngropat echipa în meciul de ieri. Acesta a ratat un penalty şi o ocazie imensă în ultimele cinci minute. Începutul meciului a fost dominat de vrînceni, care au ratat deschiderea scorului în minutul 11 prin Predoiu. Atacantul păncenilor s-a revanşat în minutul 25, cînd a înscris unicul gol al meciului cu un şut de la marginea careului, după o combinaţie cu Duţu. Oaspeţii au replicat timid, doar Golofca avînd o ocazie în finalul primei reprize (41). Repriza a doua a fost plină de proteste, îndeosebi din partea sucevenilor. Centralul ploieştean a părut depăşit de miza jocului şi, parcă pentru a le face pe plac oaspeţilor, a acordat în minutul 84 o lovitură de la 11 metri la un duel între Semeghin şi Gurguiatu. Jucătorul sucevean nu a respectat zicala că jucătorul faultat nu execută niciodată penalty-ul şi a tras slab, permiţînd portarului Lazăr să pareze. Acelaşi Semeghin a mai avut o ocazie imensă în minutul 86, dar a ratat din şase metri. Antrenorii Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan au jucat cu: Lazăr - Voinea, Stan (46 Beşa), Gurguiatu, Mihai - Gălăţeanu (89 Corbea), Bîra (59 Cioran), Bucătaru, Stoian - Duţu, Predoiu. Sucevenii au jucat cu: Pascal - Bosancu, Plămadă, Ailenei, Oniu - Golofca, Romaniuc, Ghiviziu (59 Şuleru), Semeghin - Sumanariu, Ionesi.

A cincea înfrîngere, doi jucători la naţionala U 17

CSM Focşani a avut parte ieri de o veste bună şi una rea. Mai întîi, a venit convocarea la lotul naţional al Romaniei pentru doi jucători focşăneni. Portarul Trifan şi mijlocaşul Săpunaru vor merge la acţiunea naţionalei de la Tg. Neamţ. Din păcate, jocul focşănenilor de la Dorohoi nu a adus prea multe. Gazdele s-au impus cu 1- 0  după un meci cu multe faze de poartă şi cu două goluri anulate. Mai întîi, arbitrul întîlnirii a anulat reuşita lui Crăciun, în minutul 36. Fundaşul focşănena a marcat cu capul după o lovitură de colţ, dar centralul a considerat că acesta a faultat în atac. La faza următoare, Profireanu a deschis scorul pentru gazde. Acelaşi jucător a mai punctat o dată pînă la pauză, dar reuşita a fost anulată pe motiv de ofsaid. După pauză, focşănenii au ratat multe ocazii, dar Săpunaru (50 şi 60), Stanciu 84 şi Toader 89 au ratat pe puţin ţinta. Focşănenii au solicitat şi o lovitură de la 11 metri în finalul jocului, dar centralul a lăsat jocul să continue. CSM Focşani a jucat cu: Borş - Stanciu, Crăciun, Toader, Ştefan - Ciornei, Toma, Suvac, Săpunaru - Milea (56 Mîndrescu - 86 Lida), Tîrcă. Gazdele au replicat cu: Afloarei - Luca, Bulgaru, Orăşanu, Iordache - Vătavu, Profireanu (56 Irimia), Ştefan, Mihai (77 Atănăsoaie) - Halip, Maxim. (Dan CHIRIAC)