Una caldă, alta rece…Evoluţii diametral opuse pentru echipele vrîncene

7 oct 2011 591 vizualizări
u CSM Rîmnicu Sărat - FC Panciu 0 - 2 (0-1) şi Oţelul 2 Galaţi - CSM Focşani 5 - 0 (1-0), în etapa a opta a Ligii a treia de fotbal

FC Panciu a obţinut o victorie clară în meciul disputat ieri după-amiază la Rîmnicu Sărat. A fost un meci dominat timp de 90 de minute de echipa vrînceană, care a obţinut o victorie meritată. Scorul putea fi mai mare, în condiţiile în care Predoiu, Radu şi Duţu au ratat pe final din poziţie de singur cu portarul. Gazdele s-au remarcat doar prin proteste repetate la deciziile arbitrului. Apogeul a fost atins în minutul 65, cînd Ghiţulescu l-a înjurat pe centralul partidei şi a fost eliminat. Jucătorul gazdelor l-a lovit cu palma pe central şi a fost oprit cu greu de trei persoane, printre care şi un poliţist comunitar, să nu-l ia la bătaie pe arbitru. Partida de ieri a început cu golul marcat de Duţu în minutul 12. Jucătorul folosit pe post de atacant în jocul de ieri a finalizat perfect o combinaţie cu Mădălin Predoiu. Gazdele s-au apropiat prea puţin de poarta lui Lazăr, iar următoarea ocazie de gol le-a aparţinut tot păncenilor, în minutul 45, cînd Voinea a tras de la marginea careului razant cu bara laterală.

După reluare, gazdele au ieşit decise să întoarcă soarta meciului, dar ocaziile au venit tot la poarta gazdelor. Predoiu a scăpat singur cu portarul Toader, l-a driblat, dar şutul său a fost scos de pe linia porţii de un fundaş advers. Atacantul Radu a jucat în meciul de ieri două minute, a avut ocazia să mărească diferenţa la 2-0, dar a ratat din interiorul careului mic. Imediat, acesta a acuzat o întindere şi a fost schimbat cu Cioran. Predoiu a mai ratat o dată din faţa porţii adverse, înainte ca fundaşul Mihai să plece din poziţie regulamentară şi să înscrie la colţul lung (75). Pînă la final Duţu a mai ratat odată, portarul Toader opunîndu-se unui scor de forfait. FC Panciu a jucat cu: Lazăr - Voinea, Stan, Gurguiatu, Mihai - Bălăiţă (46 Gălăţeanu), Stoian, Bucătaru, Bîra (60 Radu - 62 Cioran) - Duţu, Predoiu (75 Corbea). CSM Rîmnicu Sărat i-a avut pe teren pe Toader - Răpiţeanu, Lungoci, Tîrală (46 Lazăr), Vişan - Renţea (30 Alisson), Ghiuţulescu, Chiriac (55 Roman), Bodoc - Popa, Nica.

Focşănenii au pierdut cu 5 – 0 la Galaţi

CSM Focşani a avut o prestaţie foarte slabă în meciul jucat la Galaţi, pe stadionul „Ancora” . Focşănenii nu s-au regăsit şi au pierdut cu 5 - 0 un meci în care au jucat în zece oameni încă din minutul 15. Şonţu a fost eliminat după un duel cu un adversar, arbitrul considerînd că mijlocaşul focşănean a fost protagonistul unui atac violent. Gălăţenii au deschis scorul în minutul 32, cînd Butoi a profitat de o ieşire greşită a portarului Trifan. După pauză, focşănenii au cedat complet şi au primit gol după gol. În minutul 55, Gohoreanu a şutat de la 10 metri lîngă bară şi a dus scorul la 2 -0 . Şase minute mai tîrziu, Novac a marcat golul de 3 - 0 cu un şut din interiorul careului. Tot Novac a stat şi la originea golul patru. Acesta a centrat perfect şi Gîţă a punctat cu capul. Ultimul gol al meciului a venit în minutul 89, cînd Gohoreanu a marcat a doua reuşită personală. CSM Focşani a jucat cu Trifan -Ciornei, Ştefan (63 Mîndrescu), Crăciun, Nistoroiu - Stanciu (55 Dumitriu), Suvac, Şonţu, Săpunaru - Toader, Toma (63 Milea). Oţelul 2 Galaţi a jucat cu: Buchta - Măruş, Gîţă, Iacob, Murgoci - Belcea (65 Tudorie), Negoescu, Novac, Pop - Gohoreanu, Butoi (62 Cojoc). (Dan CHIRIAC)