De unde sare spectacolul?

2 oct 2011 500 vizualizări
* rezultate surprinzătoare şi goluri multe la Ploieşti, Tîrgu Mureş şi Mediaş, în etapa a IX-a a Ligii I * Dinamo rămîne lider după victoria în faţa Concordiei * nervi cu carul la Sibiu

* Astra Ploieşti – Sportul Studenţesc 2-2 (1-2). N’Doye (‘7 – penalty), Matei (’64) / Curelea (‘3), Ghinga (’40). Surprinzătoare evoluţia studenţilor pe terenul revelaţiei etapei trecute. După deschiderea rapidă a scorului de către ciracii lui Gigi Mulţescu, portarul ploieştean Lung l-a faultat în careu pe Strătilă, şi Ousmane N’Doye a transformat lovitura de pedeapsă. Ghinga, care a preluat rolul de coordonator în lipsa lui Bălan, a dat o nouă lovitură Astrei, studenţii terminînd prima parte în avantaj. I-a fost dat tînărului Cosmin Matei, chiar în ziua în care a împlinit 20 de ani, să egaleze pentru Astra, după un senzaţional şut la vinclu din 22 de metri, iar în min. 74, gazdele ar fi putut lua toate punctele, dacă şutul lui Miranda nu nimerea transversală. Trei minute mai tîrziu, antrenorul gazdelor, Marius Şumudică, a fost trimis în tribune, pentru proteste.
* FCM Tîrgu Mureş - Pandurii Tîrgu Jiu 3-3 (1-0). Iencsi (’44), Cavalli (’80), Subotic (‘90^2)  /Vranjes (’59), Cardoso (’64), Voiculeţ (’85). Pandurii au dominat prima repriză, dar, parcă în prelungirea meciului din etapa trecută, s-au văzut conduşi la pauză, pentru o gafă impardonabilă a lui Lemnaru de care a profitat “bătrînul” Iencsi. Paradoxal, după pauză, deşi gorjenii păreau că au redus ritmul, au reuşit să întoarcă rezultatul în cinci minute prin două şuturi de toată frumuseţea. Dar faza golului doi a fost interesantă şi plină de învăţăminte: la un atac supranumeric al gazdelor, acestea au reclamat un henţ în careu şi au protestat inutil, neglijînd contraatacul în “haită” al oaspeţilor, declanşat de Nistor şi finalizat de Cardoso. Însă Pandurii au contraatacat în haită şi au înscris. În min. 83, Ba (Tg. Mureş) şi Pintilii (P) s-au ciocnit cap în cap, primul a primit al doilea “galben”, al doilea a fost scos cu targa. Imediat după reluarea jocului, un nou contraatac letal şi... 3-2 pentru Pandurii. Dar, în inferioritate, mureşenii au reuşit egalarea şi portarul Mingote şi-a salvat echipa de la înfrîngere, la şutul lui Ruiz.
* “U” Cluj – Gaz Metan Mediaş 2-5 (1-3). Bud (’34), Hoban (‘90^1) / Cristea (‘4, ’13, ’76), Tony (’63). “Şepcile Roşii” s-au obişnuit atît de bine cu stadionul din Mediaş care le-a găzduit aproape un an, încît au învins la scor chiar echipa locală. Clujenii au ghicit veriga slabă din apărarea medieşeană, fundaşul dreapta Trtovac, de pe partea căruia s-au iniţiat primele trei goluri şi au avut în “prinţul” Adrian Cristea un jucător în stare de graţie. La 0-3, gazdele s-au trezit ca din pumn, dar era prea tîrziu.
* Dinamo – Concordia Chiajna 2-0 (1-0).Dănciulescu (’40), Bakaj (‘90^2). O victorie obţinută de dinamovişti cu frînele trase, plictisiţi şi ei de atmosfera deprimantă de pe stadionul lipsit de spectatori. Dănciulescu a marcat primul gol, cu capul, din plonjon, la o centrare a lui Alin Rus, care ţine să-l facă uitat pe Torje, iar în final, cînd ilfovenii căutau cu lumînarea lovitura de graţie, viitorul adversar al tricolorilor, albanezul Eliz Bakaj, a încheiat conturile cu un şut de la 18 metri.
* Voinţa Sibiu – Rapid 0-1 (0-1). Deac (’12 – penalty). Giuleştenii au obţinut o victorie într-un meci foarte dificil la Sibiu, în care gazdele au atacat intens, după golul marcat dintr-un penalty, acordat la un fault în careu al lui Bunea, asupra lui Roman. Deac a fost la un pas de dublă, în prima repriză, servit fiind de acelaşi Roman. În repriza secundă, sibienilor le-a fost anulat un gol pentru ofsaid, gol înscris de Cornel Coman, în poarta lui Dani Coman, faza stîrnind controverse aprinse
Aseară s-au mai disputat partidele CFR Cluj – Petrolul şi Steaua – Oţelul, iar astăzi se joacă meciurile FC Braşov – Ceahlăul (ora19:00) şi CS Mioveni – FC Vaslui (ora 21:30), ambele transmise de DigiSport1.
Etapa viitoare (14-17 octombrie): Concordia Chiajna – CFR Cluj, Oţelul Galaţi – Astra Ploieşti (vineri), Sportul Studenţesc – FCM Tîrgu Mureş, Petrolul – Voinţa Sibiu, Rapid – CS Mioveni (sîmbătă), “U” Cluj – FC Braşov, FC Vaslui – Steaua (duminică), Pandurii Tîrgu Jiu – Gaz Metan Mediaş, Ceahlăul Piatra Neamţ – Dinamo (luni).