Panciu un punct, Focşaniul la prima înfrîngere

23 sep 2011 839 vizualizări
u Ceahlăul II Piatra Neamţ - CSM Focşani 2 -1(0-0), şi FCM Dorohoi - FC Panciu 0 - 0, în etapa a şasea a Ligii a treia

FC Panciu a obţinut primul punct în deplasare în acest sezon la capătul unui meci pe care l-a dominat clar, fără a reuşi însă să marcheze în poarta lui Afloarei. Păncenii se pot declara nemulţumiţi de rezultatul final, în condiţiile în care au ratat patru ocazii clare de gol încă din prima repriză. Mai întîi, în minutul 5, Radu şi Predoiu s-au aflat în situaţia de a deschide scorul, dar nu au ales soluţia cea mai inspirată. Predoiu a avut o nouă ocazie de a marca în minutul 13. Bucătaru a ratat din faţa porţii adverse, după o lovitură de colţ. Şi Gurguiatu putea deschide scorul, dar lovitura sa de cap a ocolit poarta adversă. La cabine s-a intrat cu 0 – 0, dar păncenii au trecut din nou pe lîngă gol imediat după reluare. Radu a şutat putrernic, dar Aflorei s-a întins şi a scos un gol ca şi făcut (47). Nici măcar schimbările făcute de antrenorii vrîncenilor nu au putut schimba soarta meciului. Singura ocazie de gol a gazdelor a venit în minutul 80, dar şutul lui Irimia a fost prins cu siguranţă de Lazăr. “Am dominat meciul de la capăt la altul, dar nu am marcat. Am pierdut două puncte”, ne-a spus Raul Cioran, delegatul păncenilor. FC Panciu a jucat cu: Lazăr, Voinea, Stan, Gurguiatu, Mihai – Tudor, Bucătaru, Bîra, Stoian – Predoiu, Radu. Gazdele au răspuns cu: Afloarei – Luca, Orăşanu, Iordache, Vătavu – Profireanu, Matei, Ştefan, Irimia – Halip, Maxim. CSM Focşani a pierdut primul meci din acest campionat, cedînd cu scorul de 2 – 1 meciul disputat în deplasare cu Ceahlăul 2 Piatra Neamţ. Oficialii echipei focşănene au acuzat maniera de arbitraj a centralului din Cluj Napoca, invocînd neacordare a două lovituri de la 11 metri în repriza a doua. Prima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Crăciun, care a trimis cu capul peste poartă (7). Gazdele au avut la rîndul lor şansa de a deschide scorul, dar au ratat prin Radu în minutele 20 şi 26. Mai întîi, atacantul nemţean  a şutat puternic, dar Borş s-a opus, iar apoi mingea trimisă de nemţean  a căzut pe bara transversală. Crăciun (30) şi Milea (35) au pus în pericol poarta adversă, pentru ca Mîndrescu să rateze din situaţie de singur cu portarul, în minutul 38. La şase minute de la reluare, Radu a profitat de o bîlbîială a defensivei focşănene şi a marcat pentru 1 – 0. Focşănenii au solicitat două lovituri de la 11 metri în minutele 56 şi 58, după ce Rotaru ar fi făcut henţ în propriu careu, iar Toma ar fi fost faultat în suprafaţa de pedeapsă. Gazdele au decis soarta meciului în minutul 65, cînd noul intrat Ştefănescu a pătruns pînă în interiorul careului şi l-a învins cu un şut sub transversală pe Borş. Focşănenii au marcat golul de onoare în minutul 85, după ce Stanciu a şutat la colţul lung. CSM a stat în careul advers pînă la final, dar centralul s-a grăbit să fluiere finalul jocului. CSM a jucat cu: Borş - Stanciu, Ştefan, Crăciun, Nistoroiu – Săpunaru (46 Dumitriu), Şonţu, Suvac, Mîndrescu (72 Ciornei) – Toma (70 Negoiţă), Milea. Gazdele au răspuns cu: Barna – Apetrei, Rotaru, Marc, Ţepeş - Muscalu, Gheorghiu, Pavel, Dobrescu – Radu, Margine. (Dan CHIRIAC)