Gălăţenii au jucat doar în ultimul sfert de oră la Sibiu şi au obţinut victoria

18 sep 2011 705 vizualizări
CS Mioveni - Sportul Studenţesc 2-1 (2-0). Tănasă (’12), Raţiu (’34- autogol) / Lungu (’77). Veteranii echipei argeşene, Neaga, Dică şi Tănasă au creat faza primului gol al argeşenilor, iar Raţiu a deviat în proprie poartă mingea centrată de Enache, aducînd gazdelor un avantaj liniştitor la pauză.

Raţiu va fi “oaia neagră” a studenţilor şi în partea a doua, cînd a primit al doilea cartonaş galben (’67), dar în inferioritate numerică, bucureştenii s-au mişcat mai bine, au redus din handicap şi au avut ocazii de egalare. În min. 89, echilibrul numeric de pe teren s-a restabilit, fiind eliminat şi Voicu. După ce tandemul Ilie Stan- Gabriel Mărgărit au plecat, pe banca tehnică a gazdelor a stat directorul Răzvan Tunaru, varianta cea mai probabilă de înlocuire fiind Mihai Stoichiţă, prezent la meci
* Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna 0-0. Echipa din Chiajna a rezistat şi asalturilor Ceahlăului reuşind a treia remiză în deplasare din campionat. În final, chiar a încercat surpriza.
* Voinţa Sibiu – Oţelul Galaţi 0-1 (0-0). Paraschiv (’85). Mai experimentată şi mai bine închegată, echipa campioană a obţinut victoria, graţie unui şut din întoarcere al experimentatului Gabi Paraschiv, din centrarea lui Sălăgeanu. După o repriză în care nu s-a întîmplat mai nimic, sibienii au bombardat în cea de-a doua poarta lui Grahovac, fără succes. Ei s-au resemnat cu remiza, dar în ultimele minute oaspeţii au dat lovitura.
*Astra Ploieşti – Gaz Metan Mediaş 2-0 (1-0). Strătilă (’29), Fatai (’90). Victorie meritată şi muncită a ploieştenilor, conturată de o combinaţie ca la carte între Bejenaru, Seto şi Strătilă şi încununată de acţiunea superbă şi şutul din unghi al lui Kehinde Fatai, din final. Oaspeţii au evoluat foarte bine în repriza a doua ratînd cîteva ocazii de egalare. În min. 73, antrenorul de portari al Astrei, Silviu Lung a intrat într-o altercaţie cu arbitrul Radu Petrescu şi a fost trimis în tribune.
* FC Braşov – Petrolul 1-0 (1-0). Buga (’22). Fostul “killer” al Rapidului, Mugurel Buga a adus victoria gazdelor cu o superbă scăriţă, după o pasă în adîncime a lui Cristescu. O victorie, însă, împotriva cursului jocului, prahovenii ratînd patru ocazii mari pînă atunci. În repriza secundă, jocul s-a mai echilibrat ca situaţii de gol, dar tabela nu s-a mai modificat. În min. 90^2, braşoveanul Voiculeţ s-a enervat după ce a primit un cartonaş galben, a şutat o minge afară şi l-a văzut şi pe cel de-al doilea!
Aseară, s-au mai disputat partidele Steaua – Pandurii Tîrgu Jiu şi Dinamo – Rapid. Ultimele două meciuri vor avea loc astăzi: FCM Tîrgu Mureş - “U” Cluj (19:30) şi CFR Cluj – FC Vaslui (21:30), ambele transmise pe DigiSport.
Etapa viitoare (23-26 septembrie): Concordia Chiajna – FC Braşov, Oţelul Galaţi – CS Mioveni (vineri), “U” Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ, Rapid – CFR Cluj (sîmbătă), Sportul Studenţesc – Steaua, FC Vaslui – Voinţa Sibiu, Petrolul – Dinamo (duminică), Pandurii Tîrgu Jiu – Astra Ploieşti, Gaz Metan Mediaş - FCM Tîrgu Mureş (luni).