Aproape de o minune

11 sep 2011 332 vizualizări
* echipa naţională de rugby a Romaniei a pierdut primul meci la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, 24-34 cu Scoţia * romanii au condus, timp de trei minute, cu 24-21

Echipa  Romaniei de rugby a avut un debut peste aşteptări la Cupa Mondială, pierzînd onorabil primul meci cu puternica naţională a Scoţiei, în cadrul grupei B, meci disputat la Invergill (Noua Zeelandă). “Ciulinii” au început tare meciuri, transformînd o lovitură de pedeapsă în min. 3, prin Paterson şi realizînd primul eseu, prin Blair (‘8). Dumbravă a transformat o penalitate (’11), dar scoţienii au dus scorul la 15-3 în min. 21, printr-un eseu realizat de Ansbro şi transformat de Paterson. Destul de imprecis în general la picior, Dumbravă a mai reuşit o lovitură de penalitate (’23), dar nici Paterson nu s-a lăsat mai prejos. În timpul adiţional al primei reprize, “stejarii” reuşesc un frumos eseu pe înaintare, cel care a culcat balonul fiind pilierul Mihăiţă Lazăr (jucător de 25 de ani, format la Poli Agro Unirea Iaşi de antrenorul Constantin Vervieş, în prezent în liga a doua franceză, la Aix-en-Provence). Dănuţ Dumbravă n-a reuşit transformarea şi scorul la pauză a fost 18-11, onorabil pentru echipa Romaniei. După reluare, Patterson a dus scorul la 21-11, iar Ionuţ Dimofte l-a înlocuit pe Dumbravă la transformări, fructificînd două lovituri de penalitate (’54, ’62). Însă în min. 68, grămada romanească a fost, a doua, oară la înălţime, timişoreanul Daniel Carpo reuşind eseul, transformat de Dimofte. Era 24-21 pentru Romania şi scoţienii se frecau la ochi. Avantajul romanilor a ţinut trei minute, pînă a egalat Paterson. Însă în numai două minute, scoţienii şi-au arătat clasa pe treisferturi, Simon Dainelli reuşind două eseuri (’75-76) şi meciul s-a încheiat cu o victorie la zece puncte a scoţienilor, tricolorii pierzînd şi bonusul defensiv pe care l-ar fi meritat din plin.

Echipa Romaniei: Lazăr, Tincu (Zebega), Ion (Florea) – Ursache, Petre – Macovei (Burcea), Carpo, Toniţa – Sîrbu (Surugiu), Dumbravă (Cazan) – Lemnaru, Dimofte, Gal, Ciuntu – Dumitraş (Vlaicu). Antrenor: Romeo Gontineac.

În cel de-al doilea meci al grupei B, Anglia a învins Argentina la Dunedin cu 13-9 (3-6). Clasamentul grupei B: 1. Scoţia – 5 p; 2. Anglia – 4 p; 3. Argentina – 1 p; 4. Georgia – 0 p (0 jocuri); 5. Romania – 0 p. Următoarele partide: Scoţia – Georgia (14 septembrie), Romania – Argentina (17 septembrie), Argentina – Georgia (18 septembrie).  Rezultate înregistrate în celelalte grupe: Noua Zeelandă - Tonga 41-10; Franţa – Japonia 47-21 (grupa A); Australia – Italia 32-6; Irlanda – SUA 22-10 – fără bonus (grupa C); Fiji – Namibia 49-25, Africa de Sud - Ţara Galilor 17-16 (grupa D). Canada, Georgia, Rusia şi Samoa nu au jucat încă. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.