La Steaua care a apus

11 sep 2011 747 vizualizări
* echipa bucureşteană a fost umilită la Mediaş, în timp ce Rapid s-a încurcat cu FC Braşov pe teren propriu în etapa a VI-a a Diviziei A la fotbal * FCM Tîrgu Mureş - Astra Ploieşti 2-2 (1-0). Dan (’27), Ilyeş (‘90^1) / Găman (’63), N’Doye (‘90^10).

Un meci care părea să curgă spre o victorie liniştită a gazdelor a fost animat de un final incandescent şi umbrit de un incident regretabil. Florin Dan a deschis scorul cu un şut fabulos de la 30 metri, iar mureşenii au continuat să atace, irosind ocazii cu nemiluita. Totuşi, astralii au egalat şi Miranda a ratat preluarea conducerii. În min. 78, mijlocaşul mureşean Victoraş Astafei s-a accidentat grav la cap, în urma unui contact involuntar cu Ţigănaşu. Medicii au avut mult de lucru înainte ca jucătorul să fie trimis cu ambulanţa la spital, meciul fiind întrerupt timp de opt minute. Ulterior, medicii de la SMURD l-au diagnosticat pe Astafei cu fractură crainană. În timpul adiţional, ploieştenii au luat avans pe tabelă, după ce portarul Lung a respins aiurea şutul lui Bumba, însă N’Doye a egalat cu un superb şut din întoarcere. Iar în minutul 90^11 (!) pe un contraatac în trei, Fatai a ratat victoria oaspeţilor, singur cu portarul Albuţ!

* Oţelul Galaţi – CFR Cluj 0-4 (0-1). Ronny (‘1), Bastos (’56), Weldon (’74), Hora (’90^1). N-a trecut nici un minut şi clujenii au înscris. Weldon a fost angajat cu o pasă lungă pe partea dreapta de Camora, l-a driblat pe experimentatul Costin şi pe portarul Grahovac şi a pasat pentru Ronny, care a şutat puternic pe centrul porţii. Un gol care a anesteziat echipa gălăţeană, înainte de debutul în Liga Campionilor, Oţelul mai suferind o lovitură: în min. 33, Silviu Ilie l-a călcat pe Ronny şi a văzut cartonaşul galben direct, în timp ce atacantul CFR a fost transportat cu ambulanţa la spital. În repriza secundă, clujenii au fost superiori pe toate planurile şi au obţinut o victorie clară.

* Rapid – FC Braşov 1-1 (1-0). Herea (’18 – penalty) / Cristescu (’64 – penalty).  În Regie, s-a disputat un meci cu două reprize diferite. După prima, se punea doar problema scorului, echipa din Braşov dînd o replică extrem de palidă formaţiei vişinii. După pauză, oaspeţii au început să atace furibund şi au egalat printr-un penalty acordat ca urmare a unui henţ în careu comis de Bozovic, care a primit al doilea cartonaş galben. Însă, cu cîteva minute înainte, brigada lui Ovidiu Haţegan a comis o eroare gravă, nesancţionînd cu eliminare pentru Madeira, care l-a accidentat grav pe Deac. Scorul a rămas neschimbat, deşi Buga (Braşov) şi Pancu (Rapid) au ratat ocazii imense.

* Gaz Metan Mediaş - Steaua 3-0 (1-0). Bawab (’14), Bud (’61, ’70). Steaua a dominat începutul de meci, dar în urma unui fault stupid al lui Martinovic (l-a tras de tricou în careu pe Trtovac), scorul l-au deschis medieşenii. Echipa bucureşteană a încercat să domine meciul în continuare, dar fără inspiraţie. Drept urmare, medieşenii au acţionat letal pe contraatac, iar pasele lui Bawab şi Petre l-au făcut mare pe Cristi Bud, la primul său meci după reîntoarcerea la Mediaş.

* Sportul Studenţesc – Voinţa Sibiu 2-2 (0-0). Cheţan (’53), Lazăr (’82) / Forika (’47), Bunea (’78). Sibienii au ratat o victorie pe care ar fi meritat-o cu prisosinţă, mai ales că în prima repriză, Matei şi Popa au mai ratat două ocazii imense de gol. Dar un cadou nesperat făcut de portarul sibian Dănălache lui Lazăr (coautor la primul gol) a adus Sportului o victorie nesperată.

Meciurile “U” Cluj – Concordia Chiajna şi FC Vaslui – Dinamo s-au jucat aseară. Astăzi se dispută partidele: Petrolul Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ (19:00, DolceSport şi TVR 1) şi Pandurii Tîrgu Jiu – CS Mioveni (21:00, GSP TV).
Etapa viitoare (16-19 septembrie): CS Mioveni – Sportul Studenţesc, Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna (vineri), Voinţa Sibiu – Oţelul Galaţi, Astra Ploieşti – Gaz Metan Mediaş, FC Braşov – Petrolul Ploieşti (sîmbătă), Steaua – Pandurii Tîrgu Jiu – Dinamo – Rapid (duminică), FCM Tîrgu Mureş - “U” Cluj, CFR Cluj – FC Vaslui (luni).