Soarele răsare la New York

9 sep 2011 519 vizualizări
După două zile ploioase, s-au reluat meciurile de la US Open * se aşteaptă două semifinale de infarct: Federer – Djokovic şi Serena Williams – Caroline Wozniacki

După o întrerupere care s-a prelungit pe durata a două zile şi jumătate, meciurile de la US Open s-au reluat, cu ultimele dispute din optimile masculine, urmate de sferturi de finală în ambele turnee de simplu. Fără prea mari probleme, favoriţii numărul 2 şi 4, s-au calificat lejer în sferturi. La întrerupere, Rafael Nadal era condus cu 0-3 de luxemburghezul Gilles Muller (care nu este barman sau ospătar, ci un jucător cu experienţă, 68 WTA), scor 0-3. Nadal, care s-a arătat deranjat că a fost obligat să joace pe ploaie cîteva game-uri, a dus cu greu în tie-break primul set, după care s-a dezlănţuit: a cîştigat tie-break-ul cu 7-1 şi celelalte două seturi cu 6-1, 6-2, rezolvînd problema. Scoţianul Andy Murray a rezolvat tot în trei “reprize” disputa cu revelaţia competiţiei, americanul Donald Young, scor 6-2, 6-3, 6-4. Pe Nadal îl aşteaptă în sferturi un alt american, Andy Roddick (nr. 21), care a trecut de spaniolul David Ferrer, favoritul nr. 5. După cea de-a doua întrerupere, Roddick avea 6-3, 6-4, însă Ferrer conducea în setul al treilea cu 4-1. Meciul s-a mai reluat odată, Ferrer şi-a finalizat setul (6-3), dar Roddick se simte foarte bine la US Open şi a cîştigat meciul, 6-3 în setul IV. Cît despre Murray, acesta se va întîlni cu înaltul John Isner, care l-a învins în patru seturi, dintre care trei cu tie-break (7-6, 3-6, 7-6, 7-6) pe francezul Gilles Simon. Impresionant a fost Isner în tie-break-uri pe care şi le-a adjudecat categoric, două la 2, şi unul la patru.
Pe partea cealaltă a tabloului, s-a decis deja semifinala aşteptată: Djokovic – Federer. Novak Djokovic a beneficiat de abandonul conaţionalului său, Janko Tipsarevic, cap de serie numărul 20, care s-a retras de pe teren accidentat la coapsa stîngă, cînd era condus cu 6-7, 7-6, 0-6, 0-3, după trei ore şi jumătate de la debutul meciului. Djokovic a pierdut în faţa lui Tipsarevici primul său set la acestă ediţie a US Open. Federer l-a eliminat în trei seturi pe francezul Jo-Wilfred Tsonga, cap de serie numărul 11, scor 6-4, 6-3, 6-3, într-o oră şi 53 de minute. La scorul de 3-2 pentru jucătorul elveţian, meciul a fost întrerupt o oră şi 40 de minute din cauza ploii.  Roger Federer, 30 de ani, va evolua pentru a 28-a oară într-o semfinală a unui turneu de Grand Slam. El şi-a luat revanşa în faţa lui Tsonga, după ce francezul l-a învins în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Djokovic a ajuns după victoria de joi la 62 de meciuri cîştigate în 2009, din 64 disputate. Una din cele două înfrîngeri suferite în acest an de Djokovici a fost în faţa lui Federer, în semifinale la Roland Garros.

Andy Murray l-a mai învins pe liderul ATP, la Cincinnati.

La simplu feminin, o semifinală de zile mari, Serena Williams – Caroline Wozniacki şi o alta neaşteptată: Samantha Stosur – Angelique Kerber. Plasată a 28-a pe lista favoritelor, din cauza pauzelor competiţionale, Serena a învins-o cu 7-5, 6-1 pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova (nr. 17), iar daneza a cîştigat cu 6-1, 7-6 în faţa ambiţioasei germane, Andrea Petkovic (nr. 10). Întrebarea care se pune este dacă Serena Williams va reuşi un nou “come-back”, cum a făcut-o de multe ori, sau Caroline se va încununa cu primul său titlu de Grand Slam din carieră. Germania este reprezentată în semifinale la US Open de surprinzătoarea Angelique Kerber, cea care oprit drumul Monicăi Niculescu spre sferturi. Nemţoaica a învins-o cu 6-4, 4-6, 6-3 pe italianca Flavia Pennetta (nr. 26) şi va juca în semifinala a doua cu australianca Samantha Stosur (nr.9). “Sam” a scos-o pe favorita numărul 2, Vera Zvonareva (Rusia) pe care a executat-o în două seturi cîştigate cu 6-3.
În fine, perechea romano-suedeză Horia Tecău-Robert Lindstedt (nr. 7) s-a oprit în sferturi, fiind eliminată, cu scorul de 6-1, 6-7 (7), 4-6, de cuplul italian Fabio Fognini-Simone Bolelli. Meciul a durat două ore şi jumătate. Tecău şi Lindstedt vor primi pentru prezenţa în sferturile competiţiei un cec total de 50.000 de dolari.

S-au decalat finalele

Organizatorii turneului de Grand Slam US Open au fost nevoiţi să schimbe programul meciurilor din cauza ploii care a căzut la New York în această săptămînă, astfel că finala feminină va avea loc o zi mai tîrziu, duminică, la fel cea masculină, care se va desfăşura luni. Pentru a patra oară la rînd, ultimul turneu de Mare Şlem al anului se va încheia luni, din cazua condiţilor meteorologice nefavorbaile. Marţi şi Miercuri, aproape toate meciurile au fost amînate din cauza ploii.