O zi pina la startul returului
Energia Vulturu, intr-un instantaneu luat inaintea inceperii turului
Miine va debuta returul Diviziei C la fotbal, retur ce va incepe cu doar sase partide din sapte. Ultimul meci al rundei se va disputa la Iasi, simbata, intre Poli Unirea II si Energia Vulturu (ora 15.30). Pentru formatia vrinceana, salvata in ultimul moment de la desfiintare de omul de afaceri Nicu Mazere, care s-a implicat alaturi de o serie de patroni ce prefera, deocamdata, anonimatul, returul va insemna o lupta pentru evitarea retrogradarii. Ramasa fara cinci jucatori de baza (Dogaru, Bodoc, Botezatu, D. Popa si Mariutei), trupa lui Pastia nu-si poate propune un obiectiv mai indraznet, care oricum ar fi foarte greu realizabil. La capitolul "sosiri", doar Ionut Andrei este o noua achizitie.
Este de salutat si implicarea de ultima ora a Primariei Focsani, care a prevazut in buget si o cheltuiala de 500 de milioane de lei vechi pentru echipa-fanion. Totodata, edilii focsaneni au revenit asupra deciziei prin care au interzis accesul Energiei Vulturu pe stadionul "Milcovul" din Sud. La rindul lor, oficialii divizionarei C au schimbat sediul clubului de la Vulturu la Focsani. (Alex SMEU)
CASETA
PROGRAMUL RETURULUI DIVIZIEI C LA FOTBAL (seria 1), EDITIA 2005 - 2006
Etapa 1 (vineri, 24 martie)
Poli Iasi II - ENERGIA VULTURU (simbata, 25.03)
CFR Pascani - FC Botosani II
Dorna Vatra Dornei - Viitorul Liteni
FCM Bacau II - Flacara Brusturi
Pambac Bacau - Aerostar Bacau
Rulmentul Birlad - NGM Leonard Pascani
FCM Husi - Willy Bacau
Etapa a 2-a (vineri, 31 martie)
ENERGIA VULTURU - CFR Pascani
FC Botosani II - Dorna Vatra Dornei
Viitorul Liteni - FCM Bacau II
Flacara Brusturi - Pambac Bacau
Aerostar Bacau - Rulmentul Birlad
NGM Leonard Pascani - FCM Husi
Willy Bacau - Poli Iasi II
Etapa a 3-a (vineri, 7 aprilie)
ENERGIA VULTURU - Willy Bacau
CFR Pascani - Dorna Vatra Dornei
FCM Bacau II - FC Botosani II
Pambac Bacau - Viitorul Liteni
Rulmentul Birlad - Flacara Brusturi
FCM Husi - Aerostar Bacau
Poli Iasi II - NGM Leonard Pascani
Etapa a 4-a (vineri, 14 aprilie)
NGM Leonard Pascani - ENERGIA VULTURU
Dorna Vatra Dornei - FCM Bacau II
FC Botosani II - Pambac Bacau
Viitorul Liteni - Rulmentul Birlad
Flacara Brusturi - FCM Husi
Aerostar Bacau - Poli Iasi II
Willy Bacau - CFR Pascani
Etapa a 5-a (vineri, 21 aprilie)
ENERGIA VULTURU - Aerostar Bacau
CFR Pascani - FCM Bacau II
Pambac Bacau - Dorna Vatra Dornei
Rulmentul Birlad - FC Botosani II
FCM Husi - Viitorul Liteni
Poli Iasi II - Flacara Brusturi
Willy Bacau - NGM Leonard Pascani
Etapa a 6-a (vineri, 28 aprilie)
Flacara Brusturi - ENERGIA VULTURU
FCM Bacau II - Pambac Bacau
Dorna Vatra Dornei - Rulmentul Birlad
FC Botosani II - FCM Husi
Viitorul Liteni - Poli Iasi II
Aerostar Bacau - Willy Bacau
NGM Leonard Pascani - CFR Pascani
Etapa a 7-a (vineri, 5 mai)
ENERGIA VULTURU - Viitorul Liteni
Pambac Bacau - CFR Pascani
Rulmentul Birlad - FCM Bacau II
FCM Husi - Dorna Vatra Dornei
Poli Iasi II - FC Botosani II
Willy Bacau - Flacara Brusturi
NGM Leonard Pascani - Aerostar Bacau
Etapa a 8-a (vineri, 12 mai)
FC Botosani II - ENERGIA VULTURU
Pambac Bacau - Rulmentul Birlad
FCM Bacau II - FCM Husi
Dorna Vatra Dornei - Poli Iasi II
Viitorul Liteni - Willy Bacau
Flacara Brusturi - NGM Leonard Pascani
CFR Pascani - Aerostar Bacau
Etapa a 9-a (vineri, 19 mai)
ENERGIA VULTURU - Dorna Vatra Dornei
Rulmentul Birlad - CFR Pascani
FCM Husi - Pambac Bacau
Poli Iasi II - FCM Bacau II
Willy Bacau - FC Botosani II
NGM Leonard Pascani - Viitorul Liteni
Aerostar Bacau - Flacara Brusturi
Etapa a 10-a (vineri, 26 mai)
FCM Bacau II - ENERGIA VULTURU
Rulmentul Birlad - FCM Husi
Pambac Bacau - Poli Iasi II
Dorna Vatra Dornei - Willy Bacau
FC Botosani II - NGM Leonard Pascani
Viitorul Liteni - Aerostar Bacau
CFR Pascani - Flacara Brusturi
Etapa a 11-a (vineri, 2 iunie)
ENERGIA VULTURU - Pambac Bacau
FCM Husi - CFR Pascani
Poli Iasi II - Rulmentul Birlad
Willy Bacau - FCM Bacau II
NGM Leonard Pascani - Dorna Vatra Dornei
Aerostar Bacau - FC Botosani II
Flacara Brusturi - Viitorul Liteni
Etapa a 12-a (vineri, 9 iunie)
Rulmentul Birlad - ENERGIA VULTURU
FCM Husi - Poli Iasi II
Pambac Bacau - Willy Bacau
FCM Bacau II - NGM Leonard Pascani
Dorna Vatra Dornei - Aerostar Bacau
FC Botosani II - Flacara Brusturi
CFR Pascani - Viitorul Liteni
Etapa a 13-a (vineri, 16 iunie)
ENERGIA VULTURU - FCM Husi
Poli Iasi II - CFR Pascani
Willy Bacau - Rulmentul Birlad
NGM Leonard Pascani - Pambac Bacau
Aerostar Bacau - FCM Bacau II
Flacara Brusturi - Dorna Vatra Dornei
Viitorul Liteni - FC Botosani II