Simbata fara gol

28 aug 2011 656 vizualizări
* ambele meciuri disputate in ziua a doua din runda a V-a a Ligii I au fost remize albe * CFR Cluj - Sportul Studentesc 6-1 (1-1). Sogou (’37), Muresan (’51), Renan Garcia (’53), de Zerbi (’69), Bastos (’87), Kapetanos (‘90^2) / Tirnacop (’27). Meciul a stat o repriza sub semnul incertitudinii, intrucit

Tirnacop a deschis scorul pentru oaspeti, dupa o pasa la limita ofsaidului a lui Ferfelea. La un minut dupa egalarea lui Sougou, arbitrul Alexandru Deaconu a gresit flagrant, eliminindu-l usor (rosu direct!) pe autorul golului studentilor, la o intrare intirziata la Cadú. In repriza secunda, profitind de tineretea bucurestenilor si de superioritatea numerica, gazdele s-au dezlantuit, inscriind gol dupa gol si redind increderea antrenorului Jorge Costa, dupa doua etape de “seceta”.
* Vointa Sibiu – Pandurii Tirgu Jiu 0-0. Dupa o repriza anemica, in care singura faza notabila a fost aceea in care fundasul gazdelor, Apostol, a fost la un pas de autogol, sibienii s-au napustit in partea secunda, dar portarul gorjenilor, Pedro Mingote a fost imbatabil.
* Astra Ploiesti – “U” Cluj 0-0. Formatia de pe Somes a venit cu ginduri mari la Ploiesti, insa eforturile i-au fost zadarnicite de propriul jucator, Bostina, care in min. 45,l-a faultat dur pe japonezul Takayuki Seto fiind pe drept eliminat de arbitrul Adrian Comanescu. In inferioritate, clujenii au trecut la joc de posesie si au reusit sa obtina un punct pretios, ajutati si de ziua mai slaba a gazdelor. Selectionerul Victor Piturca a fost prezent la meci, dar nu prea a avut ce vedea.
* FC Brasov – FC Vaslui 1-2 (1-1). Chipciu (’33) / Gerlem (’34), Temwanjera (’57). Un joc inceput tare de gazde, dar incheiat “en fanfare” de vasluieni care au ratat ca in curtea scolii. Cap de afis in aceasta privinta a fost Adailton, care a si inscris un gol in prima repriza, anulat pentru ofsaid. In celelalte perioade, jocul a fost antrenant, cu ocazii de ambele parti.
Aseara s-au mai disputat partidele Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid, Dinamo – Otelul Galati si Steaua – FCM Tirgu Mures. Ultimele partide au loc astazi: Concordia Chiajna – Petrolul Ploiesti (19:30) si CS Mioveni – Gaz Metan Medias (21:30), ambele transmise de DigiSport.
Etapa viitoare (9-12 septembrie): Rapid – FC Brasov, Petrolul – Ceahlaul, “U” Cluj – Concordia, FC Vaslui – Dinamo, Sportul Studentesc – Vointa Sibiu, Otelul – CFR Cluj, Pandurii – CS Mioveni, Gaz Metan – Steaua, Tirgu Mures - Astra.