Sepci cu noroc in cozoroc

21 aug 2011 860 vizualizări
Universitatea Cluj a invins pe Petrolul cu 3-2 in ultima secunda, in etapa a IV-a a campionatului Ligii I

FCM Tirgu Mures - CS Mioveni 2-0 (0-0). Bus (’46), Celsinho (’59). Echipa mureseana a obtinut o victorie meritata, concretizata in primul sfert de ora a reprizei secunde. Noul venit de la CFR Cluj, Laurentiu Bus, a debutat cu gol si a finalizat cu un sut de la marginea careului, iar apoi brazilianul Celsinho a fructificat excelenta centrare a lui Vagner. Antrenorul Ionut Popa isi vede amenintat locul de pe banca tehnica a echipei argesene.
* Otelul Galati – FC Brasov 1-0 (1-0). Pena (‘3). Echipa de pe Dunare intra incet-incet in turatia necesara abordarii meciurilor din grupele Ligii Campionilor. Desi a marcat doar un gol, formatia lui Dorinel Munteanu s-a organizat bine in aparare, respingind incercarile brasovene de egalare si au tinut de minge la mijlocul terenului, avind si alte ocazii de gol.  Inainte de inceperea partidei, Otelul Galati a primit trofeul fair-play din partea LPF.
* U” Cluj – Petrolul Ploiesti 3-2 (1-2). Niculescu (’16), Bostina (’60), Tony (’90^4) / Pelé (’29 – autogol), Negru (’43). Un meci foarte greu al echipei gazda, care a obtinut victoria, in cele din urma meritata, in ultima secunda. Claudiu Niculescu si-a manifestat maiestria in executia loviturilor libere, inscriind de la 20 de metri, insa ploiestenii au avut avantaj la pauza, prin doua erori defensive ale gazdelor. Mai intii, fundasul Pelé a deviat in poarta lui Popa centrarea lui Pompiliu Stoica destinata lui Oprita, iar cu putin inainte de pauza, o eroare a flancului sting al apararii clujene a facut ca mingea sa ajunga la Vali Negru, care a marcat sub bara. Dupa pauza, clujenii au atacat mai decis, mai ales dupa ce Apostu a fost eliminat pentru un contact cu portarul clujean, care n-a prea fost contact. “U” a egalat prin Bostina si  a primit si un penalty (’60) – corect acordat - insa Pacurar a executat modest si Zendeli a aparat. Si cind ploiestenii se felicitau pentru egalul obtinut, la ultimul atac al gazdelor, centrarea lui Bostina a ajuns pe capul lui Tony, care a trimis in plasa dintre doi fundasi adversi. Antrenorul ploiestenilor, Vivi Rachita, s-a aratat foarte suparat pe brigada lui Radu Petrescu, amenintind cu retragerea echipei din campionat. Meciul s-a disputat la Medias, fara spectatori.
Aseara, s-au mai disputat partidele Sportul Studentesc – Dinamo, Rapid – Concordia Chiajna, FC Vaslui – Ceahlaul Piatra Neamt si Astra Ploiesti – Steaua, iar astazi au loc ultimele doua meciuri ale etapei: Gaz Metan Medias - Vointa Sibiu (18:45, DigiSport) si Pandurii Tirgu Jiu – CFR Cluj (20:30, Antena 1).
Etapa viitoare (26-29 august): CFR Cluj – Sportul Studentesc (vineri), Vointa Sibiu – Pandurii, Astra Ploiesti – “U” Cluj (simbata), FC Brasov – FC Vaslui, Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid, Dinamo – Otelul, Steaua – FCM Tirgu Mures (duminica), Concordia Chiajna – Petrolul, CS Mioveni – Gaz Metan (luni).