Sport

Incindente grave la Cirligele: sase eliminari si partida intrerupta

Dan Chiriac
20 iun 2011 501 vizualizări
Meciul dintre echipa locala si Energia Vulturu a fost interupt in minutul 81, dupa ce doi oficiali si patru jucatori ai gazdelor au fost eliminati

A doua semifinala a Cupei Romaniei, disputata ieri la Cirligele, s-a terminat in minutul 81, la scorul de 5 - 1 pentru Energia Vulturu, dupa ce mai multi jucatori si oficiali ai echipei gazda au fost eliminati pentru ca au protestat vehement la deciziile brigazii de arbitri. Mai intii delegatul gazdelor, Corneliu Cherciu, seful postului de politie din comuna, dar si unul dintre oficialii echipei din Cirligele, Adrian Milea, au fost trimisi in tribune pentru ca au contestat modul in care este condusa partida. Apoi au inceput eliminarile in rindul fotbalistilor. Ion Marin a lovit fara minge un adversar, iar Mircea Cherciu, unul dintre baietii sefului de post, a plecat la cabine pentru cumul de cartonase galbene. Ionut Istrate s-a dezbracat de tricou si l-a aruncat in centralul partidei, Lucian Sirbu. Suparat de rezultatul din teren, jucatorul a plecat singur, fara a fi eliminat. Meciul s-a interupt in cele din urma in minutul 81, dupa ce incidentele au degenerat. Mai intii, al doilea baiat al sefului de post, Paul Cherciu, l-a lovit intentionat cu mingea pe centralul partidei. In momentul in care acesta a vrut sa-l elimine de pe teren, in jurul sau s-a format o gramada ordonata, iar jucatorul gazdelor, Adam, l-a lovit cu palma peste ceafa pe arbitru. In aceste conditii, centralul a fluierat finalul jocului. Mai multi jucatori ai gazdelor au agresat brigada de arbitri si observatorul, dar si pe presedintele AJF Vrancea, Dan Dumitru, care a fost luat la rost de Ion Marin, primul jucator al gazdelor eliminat. "Sint cele mai grave incidente produse in ultimul an in judetul Vrancea. Nu este posibil sa se intimple asa ceva pe un teren de fotbal. In superliga Vrancei pe care o vom forma din toamna nu putem avea meciuri de fotbal dominate de violenta. Speram ca marti, la Comisia de Disciplina, sa se ia masurile care se impun in acest caz", ne-a spus Dan Dumitru. Pentru ca totul sa fie complet, la parasirea terenului de joc, centralul Luci Sirbu a fost lovit cu palma de un spectator. Pina la urma, spectatorii locali s-au luat la bataie intre ei, fiind cu greu potoliti de politistii din comuna. Echipa din Cirligele risca sanctiuni drastice, de la suspendarea terenului propriu pe mai multe etape, pina la amenzi de citeva mii de lei.


Suporterii golesteni, amenintati de suporterii gazdelor


Prima semifinala a Cupei Romaniei a fost ceva mai linistita, dar incidentele nu au lipsit nici aici. Conducerea echipei din Golesti, reprezentata de primarul Alexandru Zar, acuza faptul ca suporterii golesteni au fost amenintati si injurati de suporterii gazdelor pe tot parcursul meciului. "Fanii gazdelor au scandat mesaje de tip golanesc la adresa campioanei judetului Vrancea. In loc de aplauze, echipa noastra a primit jigniri, iar galeria echipei noastre a fost amenintata cu bataia. Nu putem uita si faptul ca aproape tot meciul fanii gazdelor l-au scuipat in cap pe arbitrul asistent Cristi Voicu", se arata intr-un comunicat al clubului din Golesti, semnat de primarul Alexandru Zar. Golestenii au cistigat meciul cu un gol marcat de Robert Radu in minutul 92. La meci a fost prezent si seful politiei vrincene, Ionel Popescu, care a anticipat ca meciul va avea si momente tensionate. (Dan CHIRIAC)

Programul Cupei Romaniei

Victoria Gugesti - National Golesti 0 -1 (R. Radu 90^2)

Dinamo Cirligele - Energia Vulturu 1 - 5 (I. Istrate 1 - Burcacel 17, 34 - penalty, 76 - penalty, Badiu 73, 81) - interupt in minutul 81

Finala Cupei va avea loc simbata 25 iunie, orele 17.30.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.