Asediul a dat roade, Cetatea a picat

Ciprian Fânaru
14 mai 2011 893 vizualizări
CSM Focsani - Cetatea Tg. Neamt 3 - 0 (0 - 0), ieri, in etapa a 27-a din Liga a treia de fotbal

Echipa de liga a treia CSM Focsani a cistigat la scor de neprezentare meciul capital impotriva unei contracandidate la retrogradare. Nu a fost nici pe departe atit de usor precum o arata rezultatul final. Focsanenii si-au adjudecat cele trei puncte in partea secunda, cind oaspetii au cazut si fizic. Prima ocazie a aparut in minutul 18, cind Predoiu a ales sa loveasca balonul cu capul in loc sa preia si sa-l execute pe goalkeeper-ul advers. Minutul 25 a adus sutul lui Milea, scos de portar, mingea a ajuns in raza de actiune a lui Predoiu, care a trimis apoi slab in bratele lui Covrig. Sutul din minutul 30 al lui Petrescu, scapat singur dupa o incursiune in flancul drept, a fost retinut de Bors. In minutul 34, Toma, liber in careul mic, a sutat, dar portarul nemtenilor a parat. Trei minute mai tirziu, incercarea de sut a lui Milea a trecut pe linga. In prima repriza, CSM-ul a avut posesie ca FC Barcelona, dar a pacatuit la finalizare ca o echipa din esalonul trei. Ultima faza notabila din actul intii s-a petrecut in minutul 40, cind dupa o lovitura libera, Sobariu a trimis mingea cu capul in bratele lui Bors. Asediul la poarta Cetatii a continuat si vrincenii au fost rasplatiti cu gol dupa o ora de joc. In minutul 60, Predoiu a sprintat pe partea dreapta, sutul sau a fost respins de Covrig, iar Toma "Duracel" a reluat din plonjon cu capul deschizind scorul: 1 "" 0! In minutul 66, dupa o cursa pe partea dreapta a atacului gazdelor, Ciornei a sutat, un fundas nemtean a atins mingea in drumul ei spre plasa, dar centralul a validat reusita tinarului fundas. In minutul 75, arbitrul de centru prahovean a indicat punctul cu var, Predoiu a executat pe jos, central, iar portarul Cetatii a scos spectaculos cu piciorul. Acelasi Predoiu, care nu a prins o zi fasta, a sutat slab din apropiere in minutul 80, iar Covrig a fost la post. Scorul a capatat proportii in minutul 90, in urma unei faze lucrate de copiii Focsaniului. Sapunaru a patruns impetuos, a centrat perfect in careu, de unde Tirca a reluat cu capul, mingea poposind in plasa, linga radacina barei: 3 "" 0. Gruparea focsaneana a acumulat dupa acest success 23 de puncte si spera in continuare la un final de campionat cu rezultate favorabile, desi vecinii de suferinta de la Aerostar s-au impus la Otelul II printr-un gol inscris in minutul 88. CSM Focsani a jucat cu: Bors - Nistoroiu, E. Stefan, Craciun, Dumitriu "" Sapunaru (60 Ciornei), Sontu, Suvac (78 Tirca), Toma "" Predoiu, Milea (56 Mindrescu, 85 Grama). Pentru Cetatea Tg. Neamt au evoluat: Covrig "" Apostol, Usturoi, Sobariu, Harja "" Popovici (80 Samson), Leonte, Afloarei, Bocanet "" Petrescu, Isache. FC Panciu, cealalta echipa vrinceana care activeaza in esalonul trei, a pierdut primul meci dupa patru victorii succesive. Unicul gol al intilnirii de pe Letea contra ocupantei locului secund SC Bacau a fost marcat de Miron, in minutul 66. (Ciprian FANARU)