Se vede iesirea din tunel

19 mar 2011 670 vizualizări
Petrotub Roman - CSM Focsani 0 - 0 si Otelul II Galati - FC Panciu 2 - 2 (2 - 1), ieri, in etapa a 18-a din Liga a treia

Primele puncte din acest retur pentru echipele vrincene din esalonul al treilea. Dupa doua runde negre, soarele s-a aratat partial catre judetul nostru si cele doua formatii au scos remize pe teren strain, lucru extrem de rar intimplat in actuala stagiune. Cel mai mult a surprins egalul alb izbutit de CSM Focsani pe terenul unei formatii de podiumul clasamentului si care este recunoscuta pentru apetitul ofensiv aratat "acasa". Meciul de pe stadionul Moldova a inceput in nota de dominare a gazdelor, dar cei care au pus primii in pericol poarta adversa au fost focsanenii. In minutul 10, Mindrescu a sutat, dar portarul nemtean a reusit sa respinga in lateral. Au urmat minute plictisitoare, cu un joc la mijlocul terenului si cu foarte putine faze de poarta. Frigul patrunzator si evolutia celor doua echipe nu i-au incintat in prima repriza pe putinii spectatori prezenti pe stadion. Prima repriza s-a incheiat cu un scor alb, la fel cum a fost si jocul din teren. Minutul 86 a adus cea mai mare ocazie a meciului, Predoiu reusind un lob de la 40 de metri peste portar, dar mingea a refuzat sa intre in poarta, cazind pe plasa de sus a buturilor romascane. Formatia focsaneana s-a prezentat la acest joc cu un echipament de prezentare nou, pus la dispozitie de Dan Dumitru, care se pare ca i-a purtat noroc. Petrotub Roman a inceput cu: Geoacas - Lupusoru, Marin, Ghidarcea, Druga - Vlaicu, Popa, Saritanu, Patrascu "" Gheorghiu, Harbuzaru. CSM Focsani a replicat cu: Bors - Toma, Craciun, Negoita, Dumitriu "" Sapunaru, Sontu, Suvac, Mindrescu "" Milea, Predoiu.

Panciu a avut forta sa revina

Golurile marcate de Catalin Costin din lovitura de la 11 metri in minutul 45 si de Ionut Radu din actiune in minutul 83 au echivalat cu prima remiza a returului de campionat pentru panceni. Precum colega de serie din Focsani, gruparea "dintre vii" a acumulat ieri cea de-a doua remiza in deplasare in acest sezon. Meciul a inceput cum nu se poate mai prost pentru elevii lui Raul Cioran si Danut Bolocan, Cojoc inscriind inca din minutul 3 al intilnirii. Acelasi Cojoc a majorat diferenta cu cinci minute inainte de pauza si parea ca ros - albii se indreapta catre un nou esec "afara". La fel ca in etapa trecuta, vrincenii au avut puterea sa revina si sa egaleze situatia pe tabela, eficacitatea celor doua virfuri trimise pe teren de panceni fiind decisiva in acontarea primului punct din 2011. FC Panciu s-a bazat la acest meci pe: Lazar "" Besa, R. Stan, Gurguiatu, Parlac "" Bucataru (Cioran), Dutu, Stoian (Bira, Galateanu) Cl. Mihai "" Costin, I. Radu. Cele doua egaluri ajuta mai mult la moralul formatiilor vrincene, care trebuie sa continuie in aceeasi maniera daca vor sa urce in clasament. Prima ocazie, etapa viitoare, cind CSM Focsani intilneste acasa pe Rapid Suceava, iar FC Panciu primeste vizita celor de la Aerostar Bacau. (C. FANARU, D. CHIRIAC)