Etapa si scandalul

6 dec 2010 531 vizualizări
la Timisoara, patronul Marian Iancu si Cosmin Contra s-au "contrat" violent dupa meciul de la Bistrita, incheiat 3-3, dupa ce banatenii au condus cu 2-0 si 3-1: urmarea? destitituirea antrenorului n se clatina un scaun si la Dinamo, echipa nereusind decit o remiza, acasa, cu Astra Ploiesti

Gaz Metan Medias - Victoria Branesti 2-2 (0-2). Aganovic (\'73, \'78) / Novac (\'65), Popa (\'70). In prima parte, in centrul atentiei s-a aflat brigada lui Andrei Chivulete. Daca anularea golului marcat de Eric (\'11) pe motiv de ofsaid a fost corecta, in minutul 24, acelasi Eric a cazut in careu la un duel cu Sergiu Bar, iar Chivulete a acordat penalty la semnalizarea asistenului. insa dupa citeva momente, Chivulete si-a schimbat decizia, acordindu-se corner pentru Gaz Metan. Aceste decizii l-au inflamat rau pe antrenorul Cristi Pustai. In partea secunda, branestenii au iesit pe contre si au inscris de doua ori, Novac debutind pe lista marcatorilor Ligii I, iar Dorinel Popa reusind un gol superb, din lovitura libera de la 25 metri. Insa Pustai a avut o mare inspiratie, introducindu-l pe Aganovic, atacantul sirb inscriind de doua ori (tot in cinci minute) si finalul a fost pe muchie de cutit.

* FC Brasov - FCM Tirgu Mures 1-1 (0-0). Ilyes (\'63) / Ilyes (\'72 - autogol). Cel mai experimentat jucator brasovean a reeditat isprava lui Cadú in Liga Campionilor si a lui Marica la nationala, inscriind in ambele porti. Mai intii, din penalty, la un fault al lui Sosa asupra lui Hadnagy si apoi a deviat in proprie poarta o centrare a oaspetilor. Pe ansamblu, meciul a fost dominat de gazde, insa muresenii s-au aparat foarte bine si au contraatacat periculos.

* CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1 (0-0). Traoré (\'69), Kivuvu (\'72) / Stoica (\'67). Dupa o repriza de studiu, clujenii s-au napustit spre poarta craioveana, iar oltenii au zburdat pe contre, cele trei goluri fiind marcate intr-un interval rapid. Magistrala a fost executia lui Dorel Stoica, cu un sut de la 30 metri, din lovitura libera, peste portarul Nuno Claro, surprins avansat. Insa CFR a avut puterea de a reveni, printr-o actiune frumoasa a lui Traoré, incheiata cu gol si o reusita cu capul a lui Kivuvu, in urma unei lovituri libere. Oltenii au incheiat meciul cu un jucator in minus, Ciuca fiind eliminat in min. 89,

* Gloria Bistrita - FC Timisoara 3-3 (0-1). Velcovici (\'53), Keita (\'72, \'90) / Luchin (\'18), Zicu (\'50), Axente (\'67). Partida, destul de interesanta, a fost eclipsata de evenimentele care au succedat-o. Timisorenii au condus cu 2-0 si 3-1, insa au fost egalati. Vina a apartinut si echipei gazda, care a avut un final incendiar, potentat de inspiratia antrenorului Nae Manea de a-l introduce pe providentialul Keita in echipa, dar si timisorenilor. In min. 85, timisoreanul Burca a fost eliminat. Daca tehnicienii de pe banca au acuzat arbitrajul lui Istvan Kovacs, patronul Marian Iancu a avut o iesire violenta asupra jucatorilor (unii, acuzati ca nu si-au aparat corect sansele!) si a corpului tehnic, Cosmin Contra trimis sa invete meserie! Reactia lui "Gurita" nu s-a lasat asteptata ("daca eu nu ma pricep, sa antreneze Iancu. Eu ma duc la mine la tara, la Madrid, sa invat!"). Iancu a reactionat imediat, anuntind demiterea lui Contra si negocieri cu Dusan Uhrin (plecat si el de la Timisoara si umilit de "Iancu cel mare"). A doua zi, Iancu si-a mai nuantat declaratiile, inclusiv vizavi de contra, dind vina, in pur stil manelistic romanesc pe "rastalmacirile" presei. Se asteapta clarificari in cursul zilei de astazi.

* Dinamo - Astra Ploiesti 2-2 (0-2). C. Munteanu (\'57 - penalty), Ad. Cristea(\'60) / Seto (\'15), Oprsal (\'39). Pe o ploaie enervanta si un teren mocirlos, Astra s-a descurcat mai bine ca gazdele in prima repriza, avind la pauza un avantaj de doua goluri. Dupa pauza, Dinamo cu o aparare improvizata (Torje, fundas dreapta!) a gestionat mai bine situatia, Astra cazind inexplicabil. Alexe (execrabil in prima repriza) si-a revenit, a obtinut un penalty dupa un fault al lui Seto, iar Adrian Cristea a egalat printr-o actiune personala de toata frumusetea. In final, insa, "ciinii" au revenit la "forma" din prima repriza. Cele citeva duzini de fani prezente pe stadion, au cerut in permanenta demisia antrenorului Ioan Andone.

* Otelul Galati - Sportul Studentesc 1-0 (0-0). Cu jucatori ofensivi de valoare cunoscuta (Varga, Balan, Ferfelea, Curelea), lanterna a excelat pe terenul liderului prin jocul defensiv. Reduta din Regie a rezistat eroic, a avut si citeva contraatacuri periculoase, dar n-a mai putut face nimic la voleul din intoarcere al lui Pena, de la marginea careului mare. Echipa galateana, care a avut in ultimii cinci ani doar doi antrenori principali, necontaminindu-se de "moda demiterilor", culege acum roadele si continua sa conduca in clasament cu un avans confortabil!

Aseara s-a disputat partida FC Vaslui - Rapid, iar astazi au loc meciurile Unirea Urziceni - Pandurii Tirgu Jiu (18:00, GSP TV) si Steaua - "U" Cluj (20:30, DigiSport).

Se mai joaca o runda?

Conform programarii stabilite de LPF, in week-end-ul urmator trebuie sa se dispute meciurile etapei a XIX-a a Ligii I, ultima din acest sezon. Clubul Rapid a inaintat o cerere de aminare a acestei etape, datorita situatiei atmosferice. Conform presedintelui Otelului, Marius Stan, 16 din cele 18 echipe sint de acord cu disputarea acestei etape la primavara. Astazi, Comitetul de Urgenta al FRF, va studia prognozele meteo si va hotari daca etapa se va amina sau nu. In ultimul caz, intre 10 si 13 decembrie vor avea loc meciurile: FCM Tirgu Mures - FC Vaslui, Astra Ploiesti - Gloria Bistrita, Rapid - Unirea Urziceni (vineri), Sportul Studentesc - Dinamo, Universitatea Craiova - Steaua (simbata), "U" Cluj - FC Brasov, Victoria Branesti - CFR Cluj, FC Timisoara - Gaz Metan Medias (duminica), Pandurii Tirgu Jiu - Otelul Galati (luni).