A iesit soarele si pe strada pancenilor

Ciprian Fânaru
22 nov 2010 602 vizualizări
Luceafarul Mihai Eminescu - FC Panciu 1 - 4, simbata, in etapa a 13-a a Ligii a treia

Cea de-a 13 runda a campionatului a fost cu noroc pentru FC Panciu. Dupa o suferinta de joc si de puncte care a durat multe etape, iesirea la liman s-a produs exact la timp, in asa numitul derby al retrogradarii jucat la Bucecea, pe unul din cele mai proaste terenuri din esalonul trei. Baietii pregatiti de Raul Cioran si Danut Bolocan au intrat extrem de montati pe teren si au preluat conducerea inca din minutul 4, atunci cind Dutu a inscris cu un sut de la 13 m. In minutul 12, capitanul gazdelor Orasanu a patruns in careul vrincenilor si a sutat de la 7 metri lateral dreapta in vinclul portii, restabilind egalitatea. Aceasta s-a mentinut doar pina in minutul 27, cind Cojocaru a marcat pentru 1 "" 2, cu un sut din 5 metri, dupa o aglomeratie in careul botosanenilor. Dutu putea semna dubla in minutul 29, dar sutul acestuia a fost scos de sub transversala de portarul Luceafarului. Ciornea si Orasanu au dat emotii alb "" rosilor in debutul partii secunde, dar tot oaspetii avea sa mai inscrie de doua ori. Mai intii, Stoian a sutat puternic cu stingul si a marcat pentru 1 "" 3 in minutul 67, dupa ce mingea ii venise respinsa de zid. Acelasi Stoian a reusit dubla in minutul 88, facind 1 "" 4 tot dupa un balon expediat cu stingul, dar de la 16 metri. Pancenii, care nu cunoscusera gustul victoriei din prima etapa, de la acel 5 "" 1 cu CSM Pascani, acumuleaza 7 puncte in clasament si asteapta mai linistiti derby-ul cu CSM Focsani. (Ciprian FANARU)