Bomba cu ceas

2 nov 2010 275 vizualizări
Presa italiana spune ca Adrian Mutu s-a luptat ca un leu in partida Catania - Fiorentina, dar a obosit in repriza secunda

Revenirea atacantului roman Adrian Mutu a fost apreciata de presa italiana, care a scris ca fotbalistul Fiorentinei "s-a luptat ca un leu", "a fost o bomba cu ceas" si "un pericol constant", la meciul cu echipa Catania, din etapa a IX-a a campionatului Italiei. In general romanul a primit note cuprinse intre 6 si 6,5 pentru evolutia de duminica seara. Site-ul violanews.com a notat cu Mutu a fost singurul care a incercat sa faca ceva: "In teren dupa noua luni de suspendare, si-a dovedit rapid pofta de gol, cu trei tentative in primele zece minute. A muncit si pentru a ajuta apararea. La reluare a obosit, insa este singurul care a incercat sa faca ceva". Firenzeviola.it scrie ca Mutu a fost o "bomba cu ceas ce a inceput sa ticaie imediat". "Trei ocazii in primele zece minute. Apoi si-a pierdut din incisivitate, dar nu si dorinta de a juca. S-a prezentat in mare forma, chiar daca a lipsit noua luni", a notat sursa citata.

Pentru fiorentina.it, Adrian Mutu a luptat ca un leu, fiind cel mai periculos jucator al Fiorentinei: "A revenit dupa noua luni, direct titular. A luptat ca un leu, a incercat totul, cu siguranta a fost cel mai periculos. In repriza secunda trebuia inlocuit". Firenzerepubblica.it a subliniat ca Mutu nu este inca pregatit suta la suta, dar are "calitate si viziune a jocului, iar Fiorentina cu el in teren arata cu totul altfel". Agentia Calciomercato a precizat ca Mutu a fost printre putinele "lucruri pozitive" la Fiorentina la meicul de duminica, in timp ce sportevai.it a notat drept "buna" revenirea romanului dupa atitea luni. Calciotoscano.it a notat: "Fenomenul a revenit, iar Fiorentina a devenit mult mai periculoasa, Mutu fiind un pericol constant".

Atacantul Adrian Mutu a fost integralist la Fiorentina, duminica, in partida terminata la egalitate, scor 0-0, in deplasare, cu Catania, in etapa a IX-a a campionatului Italiei, prima pentru fotbalistul roman dupa noua luni de suspendare.

N-are voie sa dea declaratii

Violanews.com noteaza, duminica seara, ca avocatii atacantului Adrian Mutu i-au impus acestuia sa nu faca declaratii privind revenirea sa in teren: "Adrian Mutu nu se va prezenta in fata microfoanelor si camerelor de luat vederi pentru a comenta revenirea sa in teren dupa noua luni de suspendare. Atacantul Fiorentinei va trebui sa respecte tacerea impusa de avocatii sai dupa episodul neplacut de saptamina trecuta, privind agresarea unui ospatar al clubului Full Up", noteaza violanews.com, care citeaza postul Sky.

Atacantul Adrian Mutu a fost integralist la Fiorentina, duminica, in partida terminata la egalitate, scor 0-0, in deplasare, cu Catania, in etapa a IX-a a campionatului Italiei, prima pentru fotbalistul roman dupa noua luni de suspendare. Mutu a revenit pe teren dupa o pauza de noua luni si sapte zile. El evoluase ultima data pentru Fiorentina in data de 24 ianuarie 2010, intr-un meci in deplasare cu Palermo, scor 3-0 pentru gazde, cu patru zile inainte de anuntul ca atacantul roman a fost depistat pozitiv.