Mai erau 35 de secunde!

Cristi Irimia
8 dec 2005 980 vizualizări
Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0 - 1 (0 - 0), in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal . Giulestenii au invins in ultimul minut de prelungiri, dupa o gafa a defensivei iesene . "Asistentul" Eduard Dumitrescu a anulat un gol iesenilor, pe motiv de ofsaid, decizia sa fiind discutabila

Rapidul a mers cu viteza a 2-a prin Focsani ieri, semn ca oboseala acumulata in acest sezon si-a spus cuvintul. D. Niculae, Maldarasanu, Buga si Nae Constantin au fost ca si inexistenti pe teren, doar experienta si valoarea in ansamblu a echipei asigurind, pina la urma, victoria giulestenilor. Fara trei titulari de baza, Toma, Mitruc si Pacurar, lasati pe banca de tehnicianul Ionut Popa, Poli a sperat sa dea lovitura pe contraatac. In minutul 21, "asistentul" Dumitrescu a semnalizat ofsaid la un jucator iesean care s-a aflat pe directia mingii sutate de Onofras, minge care a poposit in plasa rapidistilor. Serea a mers pe mina "asistentului" si a dispus reluarea jocului cu o lovitura libera indirecta in favoarea rapidistilor. Protestele iesenilor n-au schimbat decizia arbitrilor.

Rapidistii au continuat apoi sa domine tactic si teritorial, Poli avind doar doua sanse de gol, si acelea nu foarte clare, pina la finalul partidei.

Bucurestenii au ratat, in schimb, prin Buga, Ilyes, Maftei si D. Niculae ocazii bune de a marca. Pina la urma, cind toata lumea astepta prelungirile, Ilyes a profitat de o greseala a fundasilor ieseni si a liftat balonul in poarta parasita de Branet. Pina la final mai erau 35 de secunde de jucat.

La interviuri, antrenorul Popa s-a luat de arbitraj, fara insa a-si critica echipa, o formatie care nu a reusit sa puna mai deloc probleme alb-visiniilor.

Ionut Popa a criticat arbitrajul

Antrenorul lui Poli a sustinut dupa meci ca golul marcat de Onofras a fost valabil: "Din nou au fost niste greseli de arbitraj care au influentat jocul. Vad ca sintem batuti la fiecare joc. Daca nici reusita lui Onofras nu a fost gol valabil, atunci nu mai exista goluri in fotbal", a afirmat Popa. întrebat daca Poli Iasi va depune un memoriu la CCA, Popa a raspuns: "La cine sa protestam? Au arbitrii vreun sef la ora actuala? Astazi munca noastra a fost din nou calcata in picioare. Tot stadionul a huiduit in momentul in care a fost anulat golul nostru".

Tehnicianul a mai opinat ca Rapid va cistiga Cupa Romaniei.

Antrenorul echipei Rapid, Razvan Lucescu, a declarat ca meciul cu Poli a fost tensionat si a fost neobisnuit pentru formatia giulesteana. "A fost un meci tensionat si a fost putin neobisnuit pentru noi sa jucam la aceasta ora. Noi ne pregatim la 19.00, 20.00 seara si jucam in fata unui stadion arhiplin", a afirmat Lucescu.

Fostul arbitru international Nicolae Rainea a zis ca a fost gol valabil si ca "asistentul" Dumitrescu a gresit la faza din minutul 20.

In ceea ce-l priveste pe Ionica Serea, acesta nu le-a dat "galben" jucatorilor Rada, M. Constantin si R. Ciobanu la faze in care se impunea avertismentul.

S-au mai calificat in semifinalele Cupei Romaniei FC National, Farul Constanta si Petrolul Ploiesti (B2).

Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0 - 1 (0 - 0)

Stadion: "Milcovul I". Spectatori: 6.000

A marcat: Ilyes 90+4.

Cartonase galbene: Ciubancan 21, Bernard 69, Onut 72, respectiv D. Niculae 74.

Prima repriza: 46\'00". A doua repriza: 49\'30".

Au arbitrat: Ionica Serea 6 (Focsani), Marcel Savaniu 6 (Sibiu), Eduard Dumitrescu 5 (Pitesti)

Arbitru de rezerva: Sorin Burloiu (Galati)

Observator de arbitri: Dan Petrescu (Bucuresti)

Observator de joc: Corneliu Costinescu (Bacau)

Poli Iasi (galben-albastru) Rapid Bucuresti (alb-visiniu)

Min. 7: Buga a reluat pe linga poarta din 6 metri lateral stinga

Min. 21: Onofras a sutat senzational de la 30 de metri, mingea a intrat in poarta, insa "asistentul" Dumitrescu a semnalizat un ofsaid si reusita a fost anulata

Min. 25: Branet scoate cu piciorul mingea sutata de Ilyes

Min. 35: Raponi a reluat slab din 10 metri

Min. 36: Branet a respins din fata lui D. Niculae, scapat singur

Min. 49: Maldarasanu a gresit la mijlocul terenului, Onofras a facut apoi o cursa de aproape 50 de metri, insa n-a mai avut forta sa traga la poarta

Min. 65: Buga a reluat cu capul in bratele lui Branet, dupa centrarea lui Badoi

Min. 72: Maftei a trimis cu capul pe linga poarta, din 5 metri lateral dreapta

MIN. 90+4: ILYES a profitat de indecizia fundasilor adversi si a trimis in poarta goala, de la 16 - 17 metri, Branet fiind si el iesit: 0 - 1