S-au pregatit pentru confruntarea din Cupa

Ciprian Fânaru
23 aug 2010 276 vizualizări
FC Panciu - Partizanul Merei 2 - 1 (1 - 0), intr-o partida amicala disputata vineri seara

Formatia de Liga a treia FC Panciu a obtinut un nou succes in jocurile de verificare. De data aceasta, "victima" i-a cazut o echipa care activeaza in acelasi esalon, Partizanul Merei. Pentru cei care se asteptau ca meciul sa se desfasoare intr-un singur sens si ca poarta oaspetilor sa fie burdusita cu goluri multe, deznodmintul strins al acestuia constituie o semisurpriza. A fost valabila si tratarea cu superioritate din partea vrincenilor, care nu se asteptau la o replica tocmai solida din partea unei grupari care pierduse de curind la Focsani cu 0 "" 3. Nici turatia gazdelor nu a semanat cu cea din alte intilniri amicale din aceasta vara, astfel ca scorul final este echitabil. Pancenii s-au si vazut in avantaj foarte devreme, inca din minutul 5. Centraulul Ionut Gheorghita a indicat punctul cu var dupa un fault in careu, iar Sascau a transformat in gol lovitura de pedeapsa. Desi destul de echilibrat, jocul a curs catre noi ocazii ale ros - albilor. In minutul 15, portarul Toader a retinut sutul plasat expediat de Sascau, pentru ca doua minute mai tirziu Dobrescu sa il serveasca pe acelasi Sascau. Balonul expediat de acesta din apropierea punctului de la 11 metri a trecut peste poarta oaspetilor. In minutul 27, Dobrescu nu a incheiat cu gol o cursa lansata, in care pierduse pe dum defensiva buzoiana si il driblase chiar si pe goalkeeper-ul advers. Acelasi precis Toader a dovedit inca o data reflexe la sutul lui Balaban din minutul 41, trimis puternic linga bara.

Fazele fixe, o posibila arma si contra Dunarii Galati

"Partizanii", care nu periclitasera deloc poarta pancenilor in prima parte a jocului, au iesit de la cabine mai montati. Precum in repriza intii, golul a venit repede, de aceasta data in contul buzoienilor. In minutul 52, Badicu a finalizat cu gol o patrundere in careul pancenilor, executindu-l pe portarul Ionel cu un sut pe coltul scurt, 1 "" 1. Ofensiva elevilor pregatiti de Sorin Haraga si Danut Bolocan s-a mai domolit si din pricina unei usoare accidentari a lui Dobrescu, Partizanul incercind si reusind sa se arate mai mult in jumatatea de teren adversa. Dutu a continuat in minutul 59 seria oportunitatilor de gol din dreptul lui FC Panciu, cu mingea trimisa de el din cadere peste poarta nepazita a buzoienilor. Marin a mai dat ceva emotii vizitatorilor zece minute mai tirziu, dar a fost blocat in tentativa sa de a-s duce din nou echipa in avantaj. Partida parea ca se indreapta catre o remiza neasteptata, numai ca experimentatul Cioran nu a fost de acord cu acest lucru si a semnat golul victoriei pe final. In minutul 87, Hanga a obtinut un corner, Bira l-a executat precis, iar Cioran a punctat cu o lovitura de cap din interiorul careului pentru 2 "" 1. A fost cea de-a patra victorie din jocurile de verificare disputate inaintea debutului de sezon si un ultim test premergator dificilei partide din turul al IV-lea al Cupei Romaniei. Miine, la Panciu vine gruparea de Liga a doua Dunarea Galati, iar pancenii vor avea o misiune infinit mai grea decit cea din meciul cu Partizanul. (Ciprian FANARU)

CASETA

FC Panciu: Lazar "" Stanciu, Hanga, Stan, Bozian "" Dutu, Bira, Galateanu, Balaban "" Sascau, Dobrescu. Au mai intrat Ionica, Cl. Mihai, Cioran, Marin, Hrimiuc.

Partizanul Merei: Toader "" Lazar, Cazan, Datcu, Bitoiu "" Perca, Chiorcau, Plaiasu, Tofan "" Popescu, Toma. Au mai evoluat Hartwig, Fundulea, Badicu, Porceanu, Dinu, Tarbescu, Hudunca.