Victorie cu iz de speranta

Ciprian Fânaru
29 iul 2010 663 vizualizări
u CSM Focsani - Partizanul Merei 3 - 0 (2 - 0), ieri intr-un meci amical disputat pe stadionul Milcovul u echipa a facut un joc bun, datator de sperante pentru editia viitoare de campionat

Echipa de Liga a treia CSM Focsani a invins ieri intr-o partida amicala formatia Partizanul Merei. Acesta este primul succes al gruparii vrincene de la reluarea pregatirilor, perioada in care a jucat o partida amicala si una oficiala. Eliminarea din Cupa Romaniei survenita pe terenul covasnenilor de la Zagon, 1 "" 2, si un 1 "" 3 in compania conjudetenilor de la FC Panciu erau rezultatele nu prea imbucuratoare obtinute pina la ora jocului cu "partizanii". Acestia veneau la Focsani din postura de echipa care a izbutit mentinerea in cel de-al treilea esalon si aveau un usor avantaj moral dupa corectia aplicata Focsaniului in pauza de iarna. Meciul a fost dominat in cea mai mare parte a sa de catre gazde, in timp ce vizitatorii au oferit o replica sub asteptari. Caldura a facut ca brigada de arbitri sa ofere pauze de hidratare celor 22 de jucatori la mijlocul celor doua reprize. La meci au asistat printre altii fotbalistii Marian Covaci si Emilian Chivu, dar si campionul de la judo Albert Florea si antrenorul sau, Silviu Rentea. Oamenii de la club erau ingrijorati de zvonul conform caruia CSM 2007 va fi desfiintat. Imbucuratoare este evolutia echipei, lipsita de aportul jucatorilor de la futsal, la fel si energia si dorinta de afirmare a "minjilor" promovati de la juniori. Aurel Pastia si Adrian Toma au alcatuit un prim "11" echilibrat, pe care au vrut sa il vada la lucru cel putin o repriza.

S-a jucat mai mult la poarta oaspetilor

Confruntarea propriu zisa a avut ritm, tinind cont ca a fost una amicala. In debut, Toma a patruns in careu, dar nu a mai ajuns la minge pentru a o trimite in plasa. Focsanenii i-au luat tare inca din start pe adversari, iar deschiderea de scor a venit repede, in minutul 5, dupa o faza de toata frumusetea. Tehnicul Bucataru a mai dat o mostra de talent, a insirat doi fundasi in careul advers dupa un un "" doi cu Toma si a sutat puternic, lasindu-l fara replica pe goalkeeper-ul oaspetilor. In minutul 11, Nistoroiu s-a aruncat la sacrificiu, blocind o torpila care cauta plasa portii lui Bors. Lovitura de cap a lui Eugen Stefan din minutul 16 a trecut putin peste transversala portii buzoiene. In minutul 34, Milea a prelungit cu capul pentru Toma, al carui sut cu stingul a trecut pe linga poarta. Un minut mai tirziu, balonul a ajuns dupa o combinatie la Bucataru, care a sutat in bratele portarului Hartwig. In minutul 38, Stefan a trecut pe linga majorarea scorului, mingea expediata de fundasul vrincenilor scurgindu-se pe linga stilpul portii Mereiului. Cu trei minute inainte de pauza, Nistoroiu a urcat, l-a servit pe Milea, iar acesta, singur in mijlocul careului, nu putea rata golul de 2 "" 0.

Se profileaza "gradinita" CSM Focsani

Partea secunda s-a derulat sub aceleasi coordonate. Sutul lui Milea din minutul 60, din 6 metri, a fost respins peste bara de portarul buzoienilor,iar trei minute mai tirziu o combinatie rapida a CSM-ului a ramas fara rezultat pe tabela. Scorul a capatat proportii in minutul 62, atunci cint Toma a fructificat spectaculos centrarea lui Dima. Reusita fostului jucator al lui Poli Iasi a fost una de pus in rama, semifoarfeca executata ca la carte. Juniorii intrati pe teren in partea a doua au incercat sa surprinda defenisia Partizanului cu suturi de la distanta sau cu actiuni individuale, dar scorul a ramas unul de neprezentare. Cert este ca in campionatul viitor vom vedea multi pusti in tricoul gruparii-fanion. Peste o saptamina, CSM Focsani va intilni intr-o partida de verificare divizionara secunda Gloria Buzau. (Ciprian FANARU)