Victorie mare, mai au nevoie de una ¦

29 mai 2010 679 vizualizări
CSM Focsani - Petrotub Roman 1 - 0 ( 0 - 0), in etapa a 32-a a Ligii a treia la fotbal

CSM Focsani a obtinut o victorie muncita in partida jucata aseara in compania celor de la Petrotub Roman. Cele trei puncte obtinute mentin formatia focsaneana cu sanse mari de a se salva de la retrogradare. In runda viitoare, CSM Focsani are nevoie de o noua victorie in partida cu Pambac Bacau pentru a nu depinde de alte rezultate si a termina cel putin pe pozitia a 11-a. In cazul unui rezultat de egalitate in partida cu Pambac, focsanenii vor termina campionatul pe locul 12 si vor astepta clasamentul echipelor de pe aceasta pozitie si din alte cinci serii ale Ligii a treia pentru a sti daca ramin in al treilea esalon. Cea mai pesimista varianta, cea a unui insucces cu bacauanii, ar face ca CSM Focsani sa stea la mina altor rezultate pentru a se salva. Meciul de aseara nu a fost unul deloc usor. Oaspetii au aratat si de aceasta data ca nu fac cadouri, asa cum se intimplase si in rundele anterioare, cind cei din Roman au invins echipele aflate in lupta pentru evitarea retrogradarii. Aseara, au jucat cu ambitie si nu au fost invinsi decit cu 19 minute inainte de final. In prima repriza, Besa - minutul 18 si Botezatu, in doua rinduri, au avut ocazia sa deschida scorul, dar suturile lor au ocolit poarta adversa. Actul secund s-a desfasurat aproape in sens unic. Suvac a ratat ocazia meciului, in minutul 63, lovitura sa de cap fiind scoasa in corner de portarul advers. Un minut mai tirziu, Toader l-a incercat cu un sut de la marginea careului pe golkeaperul nemtean. Golul mult asteptat a venit in minutul 72. Bucataru a executat o lovitura libera, Craciun a prelungit in fata portii, iar Curteanu a trimis cu capul in plasa. CSM Focsani a jucat cu: Bors - Besa, Craciun, Toader, Sararu - Bucataru, Bira (57 Curteanu), Mindrescu (77 Sontu), Suvac - Botezatu (68 Milea), Toma (90 Stefan). Romanul a raspuns cu: Costea - Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Druga, Fl. Alexandru - Chiriac (85 Lupusoara), Popa, Menghia (47 Patrascu) - M. Alexandru, Vulpe (59 Saritaru). Chiar daca a plouat torential, inaintea meciului, terenul a rezistat timp de 90 de minute, baltile facindu-si aparitia doar in mici portiuni ale suprafetei de joc. (Dan CHIRIAC)

17. Gura Hum 29 2 2 25 08-72 8p

Nota: CSM Focsani are rezultate directe favorabile cu Aerostar Bacau, 3 - 1 si 0 - 1 si la egalitate de puncte se afla pe locul superior