Pregatiri pentru play-off

28 mai 2010 1094 vizualizări
National Golesti - CSM Focsani 6 - 5, intr-un meci amical

Echipele calificate in play-off-ul Ligii a patra se pregatesc pentru partidele de duminica. Miercuri seara, la Golesti, echipa locala National a sustinut ultima repetitie inaintea partidei de duminica cu Viitorul Homocea. Liderul grupei B din Liga a patra a intilnit pe teren propriu echipa de juniori I de la CSM Focsani, intarita cu Robert Radu, jucatorul exclus din lotul echipei mari. Golestenii au facut o prima repriza foarte buna si au inscris de trei ori. Portarul Oancea a scos de citeva ori din fata atacantilor focsaneni. Repriza a doua a apartinut insa celor de la CSM Focsani, care au marcat de cinci ori. Cu toate acestea, gazdele au dat dovada de maturitate in joc si au stiut sa-si mentina avantajul luat din prima repriza. Vasile Gabriel si Maican au marcat golurile gazdelor, dar totodata au ratat din pozitii aproape imposibile. La final, National Golesti a cistigat cu 6 - 5. Tot aseara, liderul grupei A, FCM Adjud, a disputat un joc de pregatire cu FC Panciu, formatie care are liber in etapa de azi a Ligii a treia. Meciul nu a avut istoric, elevii lui Vasile Burga reusind sa se impuna la scor, dupa un meci pe care l-au avut la discretie. Pentru gazde a fost insa o repetitie utila in vederea jocului de duminica cu Dinamo Tataranu. Partidele din play-off se vor duminica, de la orele 11.00, dupa urmatorul program: National Golesti - Viitorul Homocea - la Vulturu, Flacara Urechesti - Unirea Tifesti - la Adjud, FCM Adjud - Dinamo Tataranu - la Golesti si ASA Steaua - Avintul Jaristea - la Odobesti. Semifinalele ligii a patra vor avea loc joi, 3 iunie, iar finala trei zile mai tirziu. Cistigatoarea Ligii a patra va juca un meci de baraj cu invingatoarea din judetul Buzau. In judetul vecin se desfasoara de asemenea un play-off la care participa echipele AS Stoicescu, Rapid Cislau, AS Lanurile si AS Boldu. (Dan CHIRIAC)