FC Panciu a naufragiat la Braila

Ciprian Fânaru
1 mai 2010 976 vizualizări
CF Braila - FC Panciu 6 - 1 (4 - 0), in derby-ul seriei I din Liga a treia u catastrofa de la Braila arunca pe apa simbetei efortul depus intr-un campionat intreg si trimite practic formatia locala in Liga a doua Formatia de Liga a treia FC Panciu a fost demolata ieri pe terenul liderului CF Braila, trupa vrinceana incasind nu mai putin de sase goluri.

Prima ocazie a partidei a apartinut gazdelor, in minutul 3, Pinzaru sutind de la marginea careului, balonul fiind boxat de Gordin. Din pacate, pancenii s-au vazut apoi condusi inca din startul jocului. In minutul 10, fundasul Constantinescu a facut un fault in careu, iar Stancioiu a marcat din penalty. Sutul slab al lui Moldoveanu din minutul 15 a fost apoi prins de portarul oaspetilor. Brailenii nu s-au multumit cu avantajul minim luat din start, in minutul 31 Moldoveanu si-a trecut in cont un gol. Dupa o actiune personala si o greseala a defensivei pancene, jucatorul brailean il invinge pe Gordin pentru 2 "" 0. 3 "" 0 s-a facut in minutul 43, atunci cind Buca a sutat din interiorul careului si a inscris pentru ai sai. Panciu nu a jucat mare lucru in continuare. Golul cu numarul 4 a fost marcat de Buca, cu un sut de la 35 de metri peste portarul Gordin. Acelasi Buca a dus scorul la 5 "" 0 in minutul 48, dupa o lovitura de cap care a gasit plasa portii vrincenilor. Tot Buca a continuat macelul si a urcat scorul la 6 "" 0 in minutul 58, sutul de la 25 metri al golgeterului Brailei oprindu-se in vinclu. Gazdele au mai avut un gol anulat pentru un fault in atac, dar FC Panciu nu putea emite pretentii atit timp cit nu a avut nici un sut la poarta pe tot parcursul intilnirii. Golul de onoare pentru panceni a fost inscris de Rodinel Stan, minutul 82, care l-a invins pe Anton cu o lovitura de cap din interiorul careului. Pentru panceni, tot sezonul s-a ruinat intr-un singur meci, in care nu au jucat mare lucru, transformind sperantele de promovare intr-un deziderat imposbil de atins. Scorul de tenis reflecta din nefericire pentru acestia realitatea unei partide in care alb-rosii trebuiau sa dea maximum. CF Braila a jucat cu: Anton - Bosoi, Gurguiatu, Olenic, Necoara (71 Badea) - Stancioiu, Cazan, Iosofache 71 (Oprea), Buca (81 Panait) - Moldoveanu, Pinzaru (77 N"â„¢digwe). Pentru FC Panciu au evoluat: Gordin "" Ionica (69 Avramescu), Feraru, Constantinescu, Chivu (61 Stanciu) - Stan, Cioran, Dutu (51 Ungureanu), Tudor - Costin, Predoiu (70 Dobrescu). La meci au asistat 1.000 de spectatori, iar o galerie mica formata din 20 de oameni le-a incurajat pe gazde pe parcursul jocului. (Dan CHIRIAC, Ciprian FANARU)