Un punct mai bun decit niciunul

24 apr 2010 574 vizualizări
CSM Focsani - CSM Pascani 1 - 1 (0 - 1), intr-o partida disputata aseara pe stadionul Milcovul u cele doua echipe au aratat ca nu intimplator se afla in zona minata a clasamentului

CSM Focsani a facut ieri cea mai slaba repriza din acest campionat, evoluind lamentabil in prima repriza a partidei cu CSM Pascani. Cine nu a fost la prima repriza a meciului nu a avut nimic de pierdut. Doar primele cinci minute ale jocului au avut darul sa-i multumeasca pe putinii spectatori prezenti la stadion. O succesiune de patru cornere si citeva dueluri in fata portii au lasat impresia ca CSM nu va avea probleme in acest joc. Numai ca, pina la pauza, Focsaniul nu a mai contat in timp ce oaspetii au profitat de greseala portarului Oprea. In minutul 20, acesta a respins in fata lovitura libera de la 30 de metri executata de Maftei, iar Stiubei, pe faza, a marcat in poarta goala. A urmat un joc fara nici un sens al ambelor echipe, oaspetii avind scuza ca aveau avantaj pe tabela de marcaj. Portarul Oprea nu ar trebui acuzat prea mult pentru golul primit tinind cont de paradele salvatoare care le-a avut in meciurile precedente. Este normal ca acesta sa si greseasca, avind in vedere virsta sa frageda. "A fost cea mai slaba repriza din acest campionat", au recunoscut oficialii focsaneni la pauza. Cele 15 minute de intrerupere au fost foarte agitate, cei doi antrenori avind o sedinta fulger cu jucatorii. Actul secund a inceput cu doua faze de poarta ale focsanenilor, dar loviturile de cap ale lui Toader si Craciun au fost parate de portarul Popa. Arbitrajul foarte slab al galateanului Arghir a avut darul sa enerveze ambele tabere, acesta avind decizii total contradictorii pe toata durata partidei. In cele din urma, Focsaniul a reusit sa egaleze in minutul 72, cind Bira a executat o lovitura libera, Craciun a reluat cu capul, Popa a respins, iar Toader a punctat tot cu capul. Patru minute mai tirziu, Toma a trecut pe linga gol, dar nu a ajuns la mingea centrata in fata portii. Pe final, oapsetii au avut posibilitatea de a marca, dar Sararu a facut o deposedare de manual in fata lui Stiubei, scapat singur spre poarta lui Oprea. CSM Focsani a evoluat cu: Oprea "" Ciornei (75 Radu), Craciun, Stefan, Sararu "" Dumitriu (69 Suvac), Bira, Toader, Toma "" Milea, Botezatu. CSM Pascani a replicat cu: Popa "" Ghiviziu, Marin, Radu, Maftei (90 Munteanu) "" Davidoaia, Palaghia (78 Deleanu), Topolniceanu, Bucovanu "" Sandu, Stiubei. (Dan CHRIAC)