Gura de aer pentru gradinita Focsaniului

Ciprian Fânaru
20 mar 2010 808 vizualizări
CSM Focsani - Willy Bacau 2 - 0 (0 - 0), ieri intr-un meci din etapa a XX-a a Ligii a treia u focsanenii si-au revenit dupa pauza, marcind golurile victoriei prin Botezatu si Suvac

Formatia de liga a treia CSM Focsani a cistigat ieri partida disputata pe pe teren propriu, contra celor de la Willy Bacau, facind un pas important pentru mentinerea in cel de-al treilea esalon. Prima jumatate de ora a meciului a fost una terna, lipsita de faze spectaculoase si in care jucatorii celor doua echipe s-au intrecut in executii tehnice ratate. Focsanenii au avut citeva incursiuni in careul advers, dar lipsa de concentrare a dus la bilbiieli de ambele parti. Oaspetii nu au periclitat poarta lui Oprea nici in minutul 31, cind Hurdubei a sutat mult peste din lovitura libera. Micuta galerie a gazdelor a incercat sa-i trezeasca pe favoriti pe final de repriza, dar tot bacauanii au bifat cel dintii sut pe poarta, mai mult o pasa la portar, trimisa de Apostu in minutul 38. Ultimul minut al reprizei intii a adus primele emotii reale la poarta bacauana, dar Botezatu nu a reusit sa devieze fericit o minge care a survolat careul.

CSM a aratat alta fata in repriza a doua

Precum in alte jocuri, repriza secunda a fost una mult mai buna pentru vrinceni, care si-au creat destule ocazii de gol. Prima i-a apartinut lui Bucataru, care insa a trimis peste din 6 metri. Minutul 51 avea sa aduca o faza care i-a facut pe spectatori sa se ingrijoreze. Oprea s-a intins pentru a respinge o minge venita din corner, dar s-a lovit de bara, nemaiputind continua meciul si fiind inlocuit de Bors. Excursia tinarului goalkeeper cu ambulanta la spital a dovedit din fericire ca Oprea nu are nimic grav. Mult asteptata reusita de 1 "" 0 a venit in minutul 63. Bira a centrat de pe partea stinga, iar Botezatu a pus latul, lasindu-l fara replica pe portarul advers. In minutul 71, Bucataru a trimis cu capul peste, iar la faza imediat urmatoare Milea a semnat ratarea campionatului. Atacantul a scapat singur cu Ciuclea, in pozitie ideala, dar sutul dezamagitor al acestuia a ocolit de mult poarta stirnind reprosurile spectatorilor.

Victorieeeeeeeeeeee"¦

Elevii lui Aurel Pastia au aratat mai multa luciditate in finalul intilnirii. In minutul 89, Curteanu a aruncat balonul in careul bacauan, de unde juniorul Suvac si-a pus capul la contributie, executindu-l pe Ciuclea pentru 2 "" 0 si securizind victoria. Acelasi Milea si-a mai trecut in cont o oportunitate irosita in minutele de prelungiri, virful focsanenilor sutind in portar la capatul unei curse in viteza. Succesul si cele trei puncte aferente sint mai mult decit binevenite in contextul luptei de iesire din zona nisipurilor miscatoare. Runda viitoare echipa-fanion are pauza, deoarece Scoala de fotbal Radauti s-a retras din campionat. Pentru CSM Focsani au evoluat: Oprea (52 Bors) "" Besa (46 Ciornei), Toader, Craciun, Sararu "" Dumitriu, Bira, Bucataru, Sapunaru (46 Suvac) "" Milea, Botezatu (85 Curteanu). Willy Bacau i-a avut in teren pe: Ciuclea "" Luncanu (46 Iurghevici), Apostu, Intuneric (70 Chirila), Lupan "" Marcos, Darie (57 Curiliuc), Lozneanu, Ursu "" Hurdubei, Munteanu. (Ciprian FANARU)