CSM Focsani s-a calificat in play-off

15 mar 2010 739 vizualizări
CSM 2007 Focsani - Clujana Cluj Napoca 5 - 4 (2 - 2), aseara, intr-un meci din etapa a 20-a Ligii I

Echipa de futsal de prima liga CSM Focsani a cistigat partida contra celor de la Clujana Cluj, disputata ieri la Polivalenta. Meciul a inceput in forta, Curteanu bifind o ratare chiar primul minut de joc. Replica ardelenilor a venit imediat, Moga luind la tinta bara in minutul 2. Deschiderea de scor a venit la cinci minute dupa fluierul de start, cind acelasi Moga l-a invins pe Bors cu un sut de la 12 m. Cinci minute mai tirziu Covaci rateaza singur cu portarul, oportunitate care avea sa anunte golul egalizator. Reusita de 1 "" 1 i-a apartinut lui Curteanu, care a egalat dupa o combinatie cu Sararu. Avantajul a durat doar doua minute, pentru ca in minutul 13 Salajean l-a driblat pe Bors si a marcat pentru 2 "" 1. Toader a ratat apoi din fata portii, iar vrincenii au restabilit egalitatea in minutul 18. Patrascu a inscris din apropiere, profitind de o lovitura libera respinsa. Ilas si Popa si-au trecut in cont cite o ocazie in debutul reprizei a doua. Au urmat doua minute de letargie a a defensivei focsanene, Tamas - 26 si Moga "" 27 marcind de doua ori. Ilas nu a fost insa de acord, suturile acestuia din minutele 28 si 30 ducind scorul la 4 "" 4 si mentinind meciul palpitant. Golul victoriei a venit in minutul 35, Toader gasind plasa portii adverse direct din lovitura libera. Succesul i se datoreaza si portarului Bors, care a scos multe mingi dificile, sustinut si de sala aproape plina. Fotbalistii pregatiti de Petrache Gurguiatu asteapta acum sa vada pozitia dupa care vor merge in play-off. CSM are 13 puncte, cu 7 mai mult decit Clujana, cu doua etape inainte de final si nu mai poate rata play-off-ul. Cel mai probabil Focsaniul va termina pe 7, ceea ce inseamna ca va juca apoi in sistemul 2 din 3 cu ocupanta locului secund, Concordia Chiajna sau Design Brasov. Desi alesii locali au redus bugetul clubului, jucatorii CSM-ului au dovedit ca isi merita banii. (D. CHIRIAC, C. FANARU)