E bun si un punct

6 mar 2010 739 vizualizări
Politehnica Galati - CSM Focsani 0 - 0 (0 - 0), in etapa a 19-a a Ligii a treia de fotbal u focsanenii au ramas pe pozitia a 14-a, la un punct distanta de evitarea retrogradarii

Inceputul meciului a fost echilibrat, ambele echipe studiindu-se reciproc si incercind sa gaseasca solutii pentru a ajunge la poarta adversa. Prima oportunitate i-a apartinut lui Milea, in minutul 10, sutul acestuia fiind prins de Stoica. Doua minute mai tirziu, jucatorul de culoare Agbeta l-a incercat pe Oprea, pentru ca acelasi fotbalist sa rateze cu putin deschiderea scorului, in minutul 18. Deschis in adincime de Velicu, acesta a plasat balonul pe linga Oprea, dar mingea a lovit bara. Raportul ocaziilor de gol s-a echilibrat in minutul 24, cind Milea a trimis cu capul de putin pe linga poarta, dupa o lovitura libera executata de Toma. Pina la pauza, acelasi Milea a avut o situatie buna de a marca, dar a nu a mai avut forta sa traga la poarta, desi a avut prim-planul in fata fundasului advers. Antrenorul jucator Adrian Toma s-a accidentat in minutul 35, acesta alegindu-se cu nasul spart dupa un contact cu un adversar. Experimentatul jucator a primit ingrijiri medicale mai multe minute, ajungind chiar si in ambulanta, unde i s-a aplicat un bandaj.

Puteau pierde printr-un autogol

Prima ocazie din repriza a doua le-a apartinut focsanenilor, in minutul 53. Toader a executat o lovitura libera de la 25 de metri, goalkeeper-ul advers a respins, iar Milea a reluat slab cu genunchiul din pozitie favorabila. Gazdele au preluat initiativa si au ratat trei ocazii clare de a marca. Mai intii, Cristian - minutul 56, a trimis peste poarta, iar cinci minute mai tirziu Sararu a degajat mingea in Craciun, aceasta ocolind de putin bara portii lui Oprea. Roman putea deschide la rindul sau scorul, in timp ce cea mai mare ocazie a focsanenilor a venit dupa o cursa de 50 de metri a lui Sararu, care a centrat in interiorul careului, iar Botezatu a sutat paralel cu linia portii, desi avea si posibilitatea unei pase catre Curteanu, aflat doar cu poarta goala in fata. Ultima ocazie a partidei s-a consemnat cu cinci minute inainte de final, cind atacantul gazdelor Cristian a avut, pentru un moment, poarta goala in fata. Acesta a intirziat sutul si a fost blocat. Bira a avut ultima oportunitate a focsanenilor, dar dupa o cursa de la jumatatea terenului, a preferat sa se intoarca in loc sa suteze spre poarta. La meci au fost prezenti si 25 de suporteri focsaneni, impartiti in doua galerii. Factiunea tinara a avut probleme cu jandarmii, dupa ce au aruncat o pocnitoare, oamenii legii decizind sa-i evacueze din stadion, desi la meci erau prezenti doar 50 de spectatori, iar fanii focsaneni nu au deranjat pe nimeni prin aruncarea acelei pocnitori. In cele din urma, jandarmii au inteles ca excesul de zel strica si le-au dat drumul suporterilor focsaneni. Poli Galati a inceput cu: Stoica - Radu, Serbanescu, Stamate, Bahica - Folcaru, Chiriac (66 Curmei "" 81 Pavel), Munteanu, Velicu "" Agbeta (46 Roman), Cristian. CSM Focsani a replicat prin: Oprea - Besa, Toader, Craciun, Sararu - Bucataru, Bira, Toma (38 Curteanu "" 90 E. Stefan), Suvac (68 Sapunaru) - Milea, Botezatu (68 Dumitriu). (Dan CHIRIAC, Ciprian FANARU)