CSM Focsani s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

4 mar 2010 1071 vizualizări
CSM Focsani - Moldocor Piatra Neamt 8 - 7(1- 0, 2-2, 2- 2), dupa executarea loviturilor de departajare, in Cupa Romaniei la futsal

CSM Focsani a scris o noua pagina frumoasa din istoria sa, calificindu-se in premiera in sferturile de finala a Cupei Romaniei. Focsanenii au invins aseara, la sala Liceului cu Program Sportiv, cu scorul de 8 "" 7, dupa executarea penalty-urilor pe Moldocor Piatra Neamt. Cele doua echipe s-au intilnit si duminica intr-un meci plin de incidente si greseli de arbitraj. De aceasta data, meciul a fost la fel de tensionat, dar prin desfasurarea jocului si prin rasturnarile de scor. CSM Focsani a deschis scorul prin Sararu, in minutul 8. Pina la pauza, elevii antrenorilor Petrache Gurguiatu si Orlando Donciu au ratat exasperant. Curteanu de doua ori, din fata portii, a ratat majorarea diferentei, iar Sorin Popa a trimis de trei ori in bara portii adverse. In loc de 5-6 "" 0 la pauza, scorul a fost doar 1 "" 0. Principalul Petrache Gurguiatu a fost suspendat dupa ce a fost eliminat in partida de duminica, astfel incit echipa a fost condusa de pe banca tehnica de secundul Orlando Donciu. Dupa pauza, Sararu a trimis in plasa pentru 2 "" 0 si meciul parea decis. Numai ca nemtenii nu au renuntat la lupta si, cu sapte minute inainte de final, au decis sa scoata portarul, intorducind al cincilea jucator de cimp. Tactica a dat roade si Dumitru a redus din diferenta cu cinci minute inainte de final. Focsanenii au incercat sa mentina rezultatul, dar cel care a egalat a fost chiar focsaneanul Burcacel, care acum evolueaza la Moldocor. Acesta a marcat din fata portii cind mai erau 22 de secunde. Au urmat doua reprize de prelungire a cite cinci minute efective de joc, in care cea mai mare ocazie de a marca i-a apartinut lui Sararu, care a ratat o lovitura de la zece metri. Inaintea executarii penalty-urilor, toata lumea vedea favorita echipa nemteana care are un portar considerat specialist la astfel de faze. Ilas a marcat, iar Vali Bors a aratat ca are valoare aparind lovitura lui Mihai. Apoi au marcat Curteanu, Burcacel, iar Sorin Popa a trimis in bara, asa cum facuse de trei ori si in timpul meciului. Dumitru a egalat, iar apoi au marcat Toader, Carauleanu, Patrascu si Constantin. Sergiu Sava a trimis in portarul advers si nemtenii puteau sa se califice daca Mortun ar fi transformat. Bara s-a opus, penalty-urile au continuat cu golurile lui Sararu, Serban si Mindrescu. Grigorita a ratat, iar cei prezenti in sala au sarit in sus de bucurie. Desi accesul publicului a fost limitat, cei din conducerea clubului au suplinit cu brio lipsa spectatorilor. Unii fani inflacarati au incercat sa urmareasca meciul pe geamul salii, dar au fost indepartati de jandarmi, care din nou au dat dovada de exces de zel. CSM Focsani a jucat cu Bors - Toader, S. Popa, Patrascu, Curteanu, Sararu, Mindrescu, Ilas si Sava. Moldocor a raspuns cu Constantin "" Mihai, Burcacel, Dumitru, Carauleanu, Constantin, Mortun, Serban, Grigorita, Dumea, Doltea, Cotoi si Chiparita. Dupa accidentul de la Odorhei, CSM Focsani a aratat in cele doua partide cu Moldocor ca are valoare si merita mai mult ajutor din partea autoritatilor. (Dan CHIRIAC)