La doua puncte de primul loc

27 feb 2010 473 vizualizări
FC Panciu - Willy Bacau 2 - 0 (1 - 0), in etapa a 18-a a Ligii a treia de fotbal u pancenii au urcat pe locul trei, la doua puncte de pozitia de lider

FC Panciu a obtinut o victorie muncita in partida de ieri cu Willy Bacau. Cine se astepta ca misiunea vrincenilor sa fie usoara s-a inselat foarte tare, oaspetii venind la Panciu sa-si vinda foarte scump pielea. Acestia au practicat un joc foarte artagos, au fragmentat foarte mult joc si au cistigat majoritatea contrelor de la mijlocul terenului. Interesant este insa faptul ca bacauanii au pierdut jocul dupa doua faze incilcite, in care fundasul Gavenea l-a faultat clar, dar fara rost, in careu, pe Stoian. Prima ocazie a meciului a fost ratata de Costin, in minutul 6, pentru ca doua minute mai tirziu, Rodinel Stan sa trimita pe linga poarta dintr-o pozitie favorabila. Portarul Gordin a reusit sa-si salveze echipa in minutul 18, acesta reusind sa respinga in extremis din fata lui Curiliuc. Covaci a trimis peste poarta (25), iar Costin a fost blocat in ultimul moment de portarul advers (28), inainte ca atacantul oaspetilor, Botezatu sa-l puna din nou la incercare pe Gordin (30). Covaci a anuntat primul gol al meciului, in minutul 33, dar lovitura sa de la 20 de metri a fost respinsa de Ciuclea. Cind toata lumea astepta pauza, Gavenea l-a trintit in careu pe Stoian, care nu facea altceva decit sa proteje o minge care iesea in corner. A fost o imprudenta de neinteles a fundasului advers. Cioran a transformat penalty-ul acordat. Faza avea sa se repete si in repriza a doua, in minutul 66. Stoian a fost faultat de Gavenea, iar Cioran a transformat. Numai ca centralul a decis repetarea loviturii, iar Cioran a ratat de aceasta data. Golul doi a venit in finalul jocului, cind Predoiu a prelungit o minge in fata portii, iar Constantinescu a punctat pentru 2 "" 0. FC Panciu a acumulat astfel 36 de puncte si se afla pe locul trei, la doar doua puncte de CF Braila. FC Panciu va sta insa etapa viitoare pentru ca Scoala de Fotbal Radauti s-a retras din campionat. Directorul tehnic Daman Bancila si cei doi antrenori, Sorin Haraga si Danut Bolocan, au jucat cu: Gordin "" Ionica Constantinescu, Feraru, Cl. Mihai "" Stoian, R. Stan (72 Bica), Cioran, Covaci (61 Dutu) "" Andries (86 Predoiu), Costin. Willy a replicat cu Ciuclea "" Munteanu, Lozneanu, Ursu, Gavenea (67 Marcos) "" Botezatu, Apostu, Intuneric, Luncanu "" Hurdubei, Curiliuc (46 Iurchievici). (Dan CHIRIAC)