Foresta Vidra, cistigatoare a memorialului Ioan Soare

Ciprian Fânaru
22 feb 2010 1563 vizualizări
Vidra a invins in finala echipa din Poiana cu 4 - 2, iar formatia din Suraia a dispus cu 5 - 1 in finala mica de Bolotesti

Sala de sport din Vidra a gazduit ieri finalele turneului de minifotbal, in memoriam "Ioan Soare", dedicat unui fost profesor de sport al liceului din localitate. Pentru un loc pe podium s-au luptat in finala mica Bolotestiul si Young Boys Suraia, care au intrat cu un 1 "" 1 la pauza. Suraienii au avut cite o bara la sfirsitul primei reprize si in debutul celei de-a doua, dar ocaziile au fost multe, si de o parte si de alta. Ceea ce parea un meci echilibrat s-a transformat apoi in galop de sanatate. In doar citeva minute, Young Boys a facut 5 "" 1, dupa actiuni fulger desfasurate preponderent pe partea dreapta. In finala mare, prima ocazie cu adevarat importanta a venit in minutul 10, in dreptul oaspetilor, portarul Voineag scotind o minge de la vinclu. La faza imediat urmatoare, Poiana a deschis scorul dupa un corner bine executat. Replica vidrenilor a venit instantaneu, gazdele egalind prin Potop. Vidra a preluat conducerea in minutul 24, dupa un sut imparabil la vinclu expediat de Ciobotaru. Potop putea majora scorul cinci minute mai tirziu, dar sutul sau din apropiere a lovit bara. La 10 minute de la reluare, Lupusoara a trimis mingea in bara dintr-un metru, iar la faza urmatoare cei din Poiana au restabilit egalitatea, 2 "" 2, cu un sut in diagonala. Dupa reusita, oaspetii au prins aripi si au supus poarta Forestei la un asediu prelugit. Emotiile gazdelor s-au risipit in minutul 15 al reprizei secunde, golul de 3 "" 2 al Vidrei venind oarecum contrar cursului jocului. Formatia din Poiana trebuia sa ramina cu un om mai putin pe final, dar chiar si asa Foresta a majorat diferenta prin Pascu: 4 "" 2. Formatiile de podium au fost premiate la final cu cupe si diplome. Cel mai bun portar al competitiei a fost desemnat Gigi Lazar (Poiana), iar distinctia de cel mai tehnic jucator al turneului i-a revenit lui Florin Ciobotaru (Foresta). (Ciprian FANARU)

Finala mica: Young Boys Suraia "" Bolotesti 5 "" 1

Finala mare: Foresta Vidra "" Poiana 4 "" 2