Doar un punct din sase

16 nov 2009 822 vizualizări
Pambac Bacau - FC Panciu 1 - 1 (0 - 1) si CSM Focsani - Cetate Tg. Neamt 1-2 (0 - 1), in etapa a 14-a a Ligii a treia

Cele doua echipe vrincene au avut evolutii diferite in etapa a 14-a a Ligii a treia. FC Panciu a facut un meci foarte bun la Bacau, dar a pierdut doua puncte in final. In schimb, CSM Focsani a jucat fara nici un orizont in meciul cu Cetate Tg. Neamt si a pierdut logic. FC Panciu putea cistiga la masa verde meciul de la Bacau. La sesizarea lui Ionica Serea, arbitrul de centru a masurat ambele porti ale terenului: una dintre ele era cu 5 centimetri mai mica, iar cealalta cu 3 centimetri. Meciul a inceput cu o intirziere de 35 de minute. FC Panciu a deschis scorul in meciul de la Bacau, in minutul 18, cind Stoian a profitat de respingerea in lateral a portarului Cosa si a reluat in plasa. Egalarea a venit in minutul 76, cind Andreiu a reusit sa egaleze cu un sut din interiorul careului. Cu patru minute inainte de final, Chivu a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene. FC Panciu a jucat cu Lazar - Stanciu (68 Parlac), Constantinescu, Stan, Mihai - Tudor, Cioran, Dutu (58 Chivu), Stoian - Costin, Predoiu (64 Dobrescu). Pambac a raspuns cu Cosa - Voicu, Constantin, Geamanu, Vamesu - Ciobanu, Intuneric (64 Gaciu), Dornescu, Fuertuna - Sascau, Andreiu.

Egal pentru doar doua minute

CSM Focsani a ratat ocazia meciului prin Dumitriu, in minutul 13. Eudean a deschis scorul in minutul 33, dupa ce in prelabil zguduise si transversal portii lui Bors. Oaspetii au incercat sa pastreze rezultatul, dar Craciun a egalat cu latul, in minutul 81, dupa o lovitura libera. Doar doua minute a rezistat egalul, inainte ca Afloarei sa trimita in vinclu o minge creata tot de Eudean, omul meciului. Aurel Pastia i-a trimis pe teren pe: Bors - Ciornei (46 Mindrescu), Radu, Craciun, Sararu "" Sapunaru (80 Lida), Dumitriu (42 Nistoroiu), Bucataru, Curteanu "" Toma, Botezatu (70 Milea). Cosmin Bocanet s-a bazat pe: Tarabuta - Roban, Zavate, Sobariu, Eudean "" Mazareanu, Afloarei, Caliniuc (59 Leonte), Petrescu (87 Dringu) "" Cucos, Dascalescu (59 Isache). Dan Dumitru a anuntat ca-l va aduce la echipa pe antrenorul formatiei de juniori, dar ramine de vazut ce se va intimpla in aceasta saptamina. (Dan CHIRIAC)

17. Dunarea 2 Galati 14 2 2 10 10-30 8p

Nota: Scoala de Fotbal Radauti s-a retras din campionat, iar rezultatele i-au fost anulate