Focsaniul, in moarte clinica

Ciprian Fânaru
14 nov 2009 515 vizualizări
CSM Focsani - Cetatea Tg. Neamt 1 - 2 (0 - 1), ieri in etapa a 14-a a Ligii a treia u cu doar 11 puncte in clasament, gruparea-fanion se indreapta vertiginos catre divizia judeteana u jucatorii au pierdut chiar in ziua in care li s-au achitat salariile, dupa cum spune Daniel Gongu

Formatia de liga a treia CSM Focsani a cedat ieri pe teren propriu un meci in care n-a aratat ca o trupa capabila sa se mentina in esalonul trei si care conta foarte mult in economia clasamentului. Dan Dumitru a anuntat aducerea lui Puiu Oprisan, culmea, cel care a facut 11 puncte, intr-un sezon intreg cu Juventus Focsani, atit cit are acum CSM-ul. Implicarea inexistenta si deciziile neinspirate luate din vara pina acum ar putea duce echipa in liga a patra. Inceputul de partida a fost moale, fara faze de poarta, primele emotii avindu-le Bors in minutul 11, cind a retinut in doi timpi o minge sutata slab. Doua minute mai tirziu, Dumitriu i-a facut pe putinii spectatori prezenti sa-si puna miinile in cap, dupa ce scapat singur cu portarul si a trimis pe linga stilpul din dreapta al portii adverse. In minutul 23 Cucos n-a reusit sa trimita in plasa dintr-o pozitie aproape ideala, iar in minutul 27 Eudean a prins o torpila de la circa 30 de metri, care a atins de doua ori bara, dar spre norocul focsanenilor nu s-a transformat in gol. Oaspetii au deschis scorul in minutul 28, dupa o minge boxata de Bors, ajunsa la acelasi Eudean, care a catapultat-o in poarta. Toma a fortat patrunderea in careu in minutul 33, dar n-a izbutit sa impinga balonul din careul mic, blocat fiind de capitanul nemtenilor, Zavate. Repriza secunda a debutat cu lovitura libera "peste" a lui Bucataru din minutul 52, pentru ca in minutul 59 extrem de imprecisul Curteanu sa rateze din nou. Pe fondul insistentei vrincenilor, Leonte a avut golul de 2-0 in bocanc in minutul 69, dar a fost blocat de interventia defensive gazda. Ghinionul a continuat la voleul lui Bucataru din minutul 77, care a trecut razant peste transversala, dar parea ca s-a spart in minutul 84, cind elevii lui Pastia au egalat la 1. Autorul, Craciun cu capul dupa o lovitura executata initial de Bucataru. La numai doua minute dupa egalare, nemtenii au revenit in avantaj. Reusita decisiva i-a apartinut lui Afloarei, care a marcat din apropiere cu un sut exact la vinclu. Toma putea restabili egalitatea in ultimul minut de joc, dar goalkeeper-ul Tarabuta s-a intins si a deviat mingea in corner.

Vineri, 13

Scenariu de cosmar pentru echipa-fanion, consumat intr-o zi de vineri 13, care afunda formatia in nisipurile miscatoare ale luptei pentru salvarea de la retrogradare. Lipsa de bani, de interes, de spectatori pe de o parte, lipsa unui atacant de careu si a unor jucatori de valoare pe de alta parte sint ingredientele a ceea ce pare inmormintarea unui fotbal care umplea tribunele inainte de "˜89. Aurel Pastia i-a trimis pe teren pe: Bors - Ciornei (46 Mindrescu), Radu, Craciun, Sararu "" Sapunaru (80 Lida), Dumitriu (42 Nistoroiu), Bucataru, Curteanu "" Toma, Botezatu (70 Milea). Cosmin Bocanet s-a bazat pe: Tarabuta - Roban, Zavate, Sobariu, Eudean "" Mazareanu, Afloarei, Caliniuc (59 Leonte), Petrescu (87 Dringu) "" Cucos, Dascalescu (59 Isache). "Evolutia jucatorilor e cu atit mai putin de inteles cu cit in ziua jocului le-au fost virate salariile pe card. Oaspetii au restante de doua luni si jumatate si, cu toate acestea, au jucat fotbal si au cistigat trei puncte in deplasare. Noi, in sase meciuri in deplasare, nu am cistigat nici unul. Presedintele sectiei de fotbal, Dan Dumitru, are mina libera sa dea afara jumatate de echipa, antrenori, pentru a remedia situatia", ne-a declarat dupa meci presedintele Consiliului Director al CSM Focsani 2007, Daniel Gongu, totodata directorul Directiei Judetene pentru Sport. (Ciprian FANARU)