Scandal la Tirgu Neamt

2 nov 2009 1143 vizualizări
Cetate Tg. Neamt - FC Panciu 2 - 2 (1 - 0), dupa un meci care s-a incheiat cu spectatorii pe teren u CSM Focsani - CF Braila 2 - 2 (2 - 2), in etapa a 12-a a Ligii a treia

FC Panciu a terminat la egalitate meciul jucat simbata la Tirgru Neamt. Arbitrajul foarte slab al centralului iesean Valentin Lungu a inflamat spiritele, iar la sfirsit acesta a fluierat finalul inconjurat de jucatorii gazdelor, dar si de oficiali si spectatori. De fapt, acesta a terminat meciul cu trei minute inainte de finalul jocului, sub presiunea gazdelor, dar in raportul de joc a specificat ca meciul s-a incheiat si nu a fost interupt. Ce s-a intimplat de fapt in minutul 91, dupa ce centralul a acordat patru minute de prelungire. Gazdele au faultat in atac, pancenii s-au oprit, iar Dascalescu a marcat. Centralul iesean a anulat reusita, lucru care i-a enervat la culme pe oficialii si jucatorii gazdelor, care au sarit la bataie. Centralul a fost bruscat si, sub presiune, a fluierat finalul, desi ar fi trebuit sa reia jocul pentru cele trei minute ramase. In cazul in care ieseanul ar fi specificat in raport ca meciul s-a interupt din cauza incidentelor, atunci, cel mai probabil, FC Panciu ar fi cistigat la masa verde acest joc. Oricum, cei din Tg. Neamt nu pot scapa de suspendarea terenului, conditii in care partida lor cu CSM Focsani, de peste doua etape, se va juca pe un alt teren. Meciul a inceput cu ocazia lui Costin, care a lobat peste poarta, dupa ce a scapat singur cu portarul. Dascalescu a deschis scorul, in minutul 17, dupa o greseala colectiva a formatiei pancene. Repriza a doua a adus un alt joc pentru FC Panciu, care a reusit sa intoarca soarta meciului in doar patru minute. Predoiu a marcat in minutele 75 si 79. Stan a avut ocazia sa duca scorul la 3 - 1, dar lovitura sa de cap a trecut pe linga. Apoi, centralul iesean a acordat cadou o lovitura libera de la 25 de metri gazdelor, iar Chiriac a egalat, in minutul 85, cu largul concurs al portarului Gordin. FC Panciu a jucat cu: Gordin - Stanciu (30 Chivu), Stan, Constantinescu ( 75 Ungureanu), Mihai - Stoian, Cioran, Dutu, Tudor (46 Ionica) - Covaci (46 Predoiu), Costin. Florin Stanciu a fost lovit in minutul 30, a fost suspectat de fractura, dar dupa ce a ajuns la spital s-a stabilit ca accidentarea nu este asa grava. Gazdele au jucat cu Tarabuta - Isache, Zavate, Eudean, Sobariu - Mazareanu, Chiriac, Caliniuc, Petrescu - Cucos, Dascalescu. CSM Focsani a terminat la egalitate, 2 - 2, cu CF Braila, vineri. In minutul 5, Curteanu a centrat in fata portii, iar Craciun a reluat cu capul in plasa. Buca a egalat in minutul 12, tot cu capul. In minutul 28, Toma a insistat la o minge in adincime si a trimis balonul in plasa pe sub portarul Mitrea. Buca a tras slab la poarta si a egalat, in minutul 32. CSM Focsani a jucat cu: Ivanciu - Ciornei, Radu, Craciun, Sararu - Nistoroiu, Toader, Toma, Curteanu - Sapunaru (80 Mindrescu), Botezatu. Brailenii au raspuns cu Mitrea - Bosoi, Serban, Gurguiatu, Necoara - Dragus, Pinzaru, Stancioiu, Iosofache (75 Ndigwe) - Buca, Badea (61 Panait). Etapa viitoare, CSM Focsani va juca derby-ul judetean cu FC Panciu, meciul urmind a avea loc la Panciu. (Dan CHIRIAC)

17. Dunarea 2 Galati 11 1 2 8 9-27 5p

Nota: Scoala de Fotbal Radauti s-a retras din campionat, iar rezultatele i-au fost anulate