Pancenii i-au lasat fara (Petro)tub de oxigen!

24 oct 2009 787 vizualizări
FC Panciu - Petrotub Roman 4 - 1 (3 - 0), si Otelul II Galati - CSM Focsani 1 - 0 (1 - 0), ieri, in meciuri din cadrul etapei a 11-a a Ligii a treia

FC Panciu a cistigat o partida in care a jucat extraordinar si in care Romanul n-a aratat precum o trupa care vizeaza promovarea. Evolutia elevilor lui Serea a fost de departe cea mai buna din acest sezon, exact in fata unui oponent de calibru. Prima sansa de gol a apartinut gazdelor in chiar minutul 4, dar Tudor, scapat singur cu portarul, l-a luat la tinta. In minutul 11, lobul de la 30 de metri incercat de Covaci a fost scos de sub bara de Costea, sapte minute mai tirziu sutul lui Dutu de la 18 metri a fost scos de acelasi portar, iar in minutul 19 Costin a tras peste poarta. Sarabanda golurilor a inceput in minutul 22, atunci cind Dutu a fost faultat in careu, centralul Ghimbasan a lasat excelent avantaj si Costin a deschis scorul. Peste numai sase minute, Stoian a reluat cu latul in plasa din 6 metri si a urcat scorul la 2 "" 0. Singura zvicnire din prima repriza a oaspetilor a fost "capul" lui Dumitras din minutul 32. Cu un minut inainte de odihna, Costin a marcat cu capul din trei metri la capatul unei actiuni colective si a realizat dubla, stabilind scorul pauzei, 3 "" 0. Antrenorul nemtenilor a incercat sa schimbe soarta jocului prin trei modificari efectuate la pauza, dar fara succes. In partea a doua, Vulpe a avut o ocazie in minutul 55, dar tot pancenii au dus scorul la 4 "" 0 in minutul 67, cind Tudor a marcat cu poarta goala din preajma careului mic. In minutul 75, Chiriac a sutat de la 25 de metri, Gordin a respins, iar din cornerul rezultat Chitosca a inscris de la marginea suprafetei de pedeapsa. Tot Chitosca l-a mai incercat din 6 metri pe portarul pancenilor in minutul 89, dar scorul final a ramas 4 "" 1 pentru alb-rosii. Serea a contat la FC Panciu pe: Gordin "" F. Stanciu, Constantinescu, R. Stan, Cl. Mihai "" Tudor (70 Avramescu), Cioran, Dutu (88 Ungureanu), Stoian "" Costin, Covaci (70 Predoiu). Pentru Petrotub Roman au jucat: Costea "" Menghia (46 Patrascu - Burghelea), Vlaicu, Druga, F. Alexandru - V. Popa (46 Chitosca), M. Alexandru (46 Harbuzaru), Boghian, Chiriac - Vulpe, Dumitras.

CSM Focsani, esec la limita la Galati

Dupa ce in urma cu doua etape FC Panciu pierdea la Galati, a venit rindul celeilalte formatii vrincene sa plece invinsa din fieful echipei secunde a Otelului, desi focsanenii au dominat majoritatea minutelor de joc. Prima oportunitate a meciului a fost in dreptul lui Botezatu, al carui sut slab a fost prins de Abraham, in minutul 12. Un minut mai tirziu, mingea trimisa cu capul de fundasul Sipovici a lovit bara CSM-ului. Curteanu, aflat singur la zece metri, putea deschide scorul in minutul 16, dar balonul expediat de acesta a ajuns in bratele portarului gazdelor. Unicul gol al partidei, cel care avea sa stabileasca si scorul final, a fost reusit in minutul 36. Focsaneanul Negoescu, format de antrenorul Nicolae Petrea, a inscris pe linga Ivanciu, dintr-o pozitie suspecta de offside. In minutul 41, Curteanu a tras peste din pozitie favorabila, iar in minutul 47 Craciun putea egala. In minutul 49, Frunza a fost faultat in careu de Radu, a executat penalty-ul, dar Ivanciu a respins peste transversala. Cea mai mare ocazie a irosit-o Toader, care a sutat afara din lovitura libera, in minutul 83. Scor final 1 -0 si elevii lui Pastia nu reusesc din pacate sa lege doua victorii consecutive. CSM Focsani i-a avut in teren pe: Ivanciu "" Ciornei, Craciun, Radu, Sararu "" Dumitriu (71 Nistoroiu), Curteanu, Toma (85 Milea), Sapunaru (46 Mindrescu) - Toader, Botezatu. Otelul 2 a replicat cu: Abraham "" Marus, Stoica, Sipovici, Murgoci - Gita, Chebac (46 Tache), N"â„¢ Kongue (71 Chipiriu), Frunza (78 Francu) - M. Tanasa (85 Gheorghe), Negoescu. (D. CHIRIAC, C. FANARU)