Etapa incinsa in Liga a patra

6 oct 2009 516 vizualizări
Etapa de duminica din Liga a patra a avut de toate. Cele mai disputate patru derby-uri au fost tensionate si s-au incheiat in cele din urma cu trei victorii ale gazdelor si una a oaspetilor.

In Grupa A, Foresta Brosteni a cistigat cu 1 - 0 partida cu Unirea Odobesti, dupa golul marcat de patronul Marcel Paun. Acesta este golgheterul formatiei sale in acest campionat, avind patru goluri marcate. In Grupa B, cel mai incins joc a avut loc la Tataranu, acolo unde echipa gazda a pierdut cu 2 - 0 in fata celor de la Times Dumitresti. Arbitrul Cristi Irimia a fost palmuit la finalul partidei de Alin Cristea. "A fost o palma prieteneasca, data pe spate, la finalul jocului. Nu a fost violenta. Arbitrul a inteles gresit gestul jucatorului", au spus oficialii celor de la Tataranu. Cazul va fi judecat azi de Comisia de Disciplina. Tot in aceasta sedinta va fi analizata contestatia depusa de cei de la Foresta Brosteni la meciul cu Unirea Bolotesti. La Focsani, ASA Steaua Focsani a trecut cu 1 - 0 de National Golesti. Meciul a avut o incarcatura aparte, pentru ca trei fosti jucatori de la Golesti au fost transferati in aceasta toamna de militari. De altfel, fostul antrenor de la Golesti, Claudiu Manta, a intrat in teren in minutul 60 si a marcat golul victoriei, cu o lovitura de cap. Partida de la Urechesti a fost decisa de un gol inscris din penalty in minutul 95. Oaspetii au acuzat vehement arbitrajul si lovitura de pedeapsa acordata in minutele de prelungire. Din pacate, etapa de duminica a fost marcata de o accidentare grava, in jocul de la Paunesti. Un jucator al gazdelor a suferit o fractura dupa un contact cu portarul advers, fiind transportat de urgenta la spital. Meciul de la Cimpineanca a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria tatalui jucatorului Stefanel Dinu, decedat saptamina trecuta. Ionita Dinu, fost jucator la Unirea Focsani, a murit dupa o grea suferinta. Fiul acestuia a spus ca doreste sa organizeze un memorial care sa poarte numele tatalui sau. (Dan CHIRIAC)