Victorie dupa un gol de la 70 de metri!

22 aug 2009 462 vizualizări
Sporting 2 Vaslui - CSM Focsani 2 - 0 (0 - 0), pe stadionul FEPA din Birlad si Willy Bacau - FC Panciu 0 - 2 (0 - 2), in prima etapa a Ligii a treia

CSM Focsani a facut o partida buna la Birlad in fata unei formatii care a beneficiat si de jucatori de la prima echipa, care nu au jucat in partida de joi seara, pe care vasluienii au disputat-o in cupele europene. Prima repriza a fost echilibrata, iar ocaziile notabile le-au apartinut focsanenilor, care au ratat prin Sapunaru si Toader, deschizatorul scorului. Vasluienii si-au creat o singura ocazie de poarta plecata dintr-o suspicioasa pozitie de ofsaid, dar portarul Ivanciu a reusit sa o salveze. Repriza a doua a adus si primul gol al meciului, marcat de fostul jucator al echipei CSM Focsani, Balaur, care a marcat cu un sut cu latul. Golul doi al vasluienilor a venit in minutul 82, gol marcat de Codreanu. CSM Focsani a jucat cu urmatoarea formatie: Ivanciu "" Sapunaru, Radu, Craciun, Dumitriu "" Toma, Toader, Bucataru, Mindrescu "" Milea, Botezatu. Au mai jucat: Lida si Nistoroiu. Sporting 2 Vaslui a jucat cu: Toia "" Brad, Pap, Markovici, Munteanu "" Bolboceanu, Stefoi, Condreanu, Moraru "" Balaur, Mihaila. Jocul dintre Sporting 2 Vaslui si CSM Focsani a fost condus de o brigada bacauana formata din Mihai Harabagiu, Bogdan Terente si Sorin Urzica. Tot ieri, FC Panciu a obtinut o victorie meritata la Bacau dupa un meci pe care l-a dominat in cea mai mare parte. Costin a marcat primul gol in minutul 27, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Predoiu, in minutul 33, si Covaci in minutul 35, au anuntat deschiderea scorului care a venit dupa un gol antologic marcat de Rodinel Stan. Acesta a executat o lovitura libera de la 70 m, mingea a trecut peste toti jucatorii, a cazut in fata portarului bacauan care a lasat mingea sa treaca, crezind probabil ca aceasta se va duce in afara suprafetei de joc. Soarta meciului a fost decisa un minut mai tirziu, 42, cind Dutu a inscris cu un sut la coltul lung. Acelasi Dutu avea sa fie eliminat in minutul 57pentru al doilea cartonas galben, iar Chioran a ratat de doua ori majorarea scorului. Antrenorul Ionica Serea a trimis in teren urmatoarea formatie: Gordin "" Ionica, Constantinescu, Stan (84 Parlac), Chivu "" Covaci (75 Stanciu), Dutu, Cioran, Stoian (78 Tudor), Costin, Predoiu (58 Ungureanu). Partida dintre Willy Bacau si FC Panciu a fost condusa de o brigada formata din Laurentiu Ionascu - Buzau, Marius Marchideanu si Maricel Dragomir - ambii din Braila. Etapa viitoare FC Panciu va juca acasa cu Raraul Cimpulung, iar CSM Focsani va intilni pe teren propriu Politehnica Galati. (Dan CHIRIAC)