Scandal monstru la semifinala Cupei Romaniei

30 iun 2009 545 vizualizări
FC Dumitresti - Dany Trans Vidra 5-3 (3-3, 0-1), o partida plina de suspans, cu schimbari de situatie pe tabela, intrerupta in minutul 114 de prelungiri u centralul a dictat nu mai putin de patru eliminari in urma unor cartonase rosii aratate celor de la Vidra, pentru acte de indisciplina u si suporterii au sarit pe teren si au incercat sa loveasca brigada de arbitri

A doua semifinala a Cupei Romaniei, faza judeteana, a adus multe incidente, create in special de fanii si oficialii celor de la Dany-Trans Vidra, nemultumiti de maniera de arbitraj. Prima repriza a apartinut in totalitate celor de la Dany Trans Vidra, care au avut o bara, prin Ciobotaru, au ratat o lovitura de la 11 metri prin Dragomirescu si au marcat primul gol al partidei prin Ciobotaru - minutul 33. Un meci care curgea practic intr-o directie clara si-a schimbat cursul in finalul primei reprize, cind Florin Ciobotaru a facut un gest lipsit de fairplay, calcindu-si un adversar, si astfel, fiind eliminat de arbitrul Ionut Ungureanu. A fost momentul in care cursul jocului s-a schimbat, iar FC Dumitresti a inceput sa arate ca echipa care a promovat in urma cu zece zile in Liga a treia. Marian Burcacel a egalat in minutul 47, iar Ionut Popa, doua minute mai tirziu, a adus in avantaj pe cei de la Dumitresti. Desi ramasi in zece oameni, vidrenii au aratat ca pot reveni in joc si au egalat prin Gatu, in minutul 60, cu un sut de la 20 de metri. Mai mult, Vidra a trecut in avantaj dupa golul lui Mendizov din minutul 70. FC Dumitresti a revenit pe tabela si a egalat prin Emil Burcacel, in minutul 77, dupa ce portarul Pascu reusise sa respinga de doua ori de pe linia portii. Emil Burcacel a avut victoria in virful bocancului in minutul 90, dar acelasi Pascu s-a opus. Ultimul minut al meciului a adus alte doua eliminari. Panescu a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, dupa care l-a provocat pe Gatu. Jucatorul celor de la Vidra l-a scuipat pe Panescu si a vazut cartonasul rosu.

Patru jucatori de la Vidra eliminati pentru acte de indisciplina

Prelungirile au inceput cu doua ocazii mari ale celor din Vidra, dar Mendizov nu a putut sa-l invinga pe veteranul Paraschiv, din nou unul dintre cei mai buni de pe teren. A doua repriza de prelungiri avea sa dureze doar noua minute, interval in care FC Dumitresti a marcat de doua ori. Mai intii, Marian Burcacel a marcat cu largul aport al portarului Pascu, intrucit acesta si-a introdus mingea in plasa. Apoi, Emil Burcacel a driblat si portarul si a trimis in poarta goala, determinindu-i pe cei din Vidra sa se retraga de pe teren. Daca cei din Vidra au contribuit din plin la spectacolul sportiv, au avut o echipa foarte buna, care a prestat un joc de un ridicat nivel calitativ, in schimb, la capitolul disciplina cei din Vidra nu pot primi nota de trecere. Suporterii s-au comportat civilizat doar cit echipa lor a condus, apoi au sarit pe teren si au incercat sa loveasca brigada de arbitri. Indiferent daca arbitrii au gresit sau nu, dreptatea nu se poate face cu pumnul sau picioarele. Toti cei patru jucatori de la Dany Trans Vidra au fost eliminati pentru actele de indisciplina, nu pentru faulturi sau henturi. Astfel, Ciobotaru si-a calcat un adversar, Gatu a scuipat un fotbalist de la Dumitresti, iar Ionita si Lupusoara l-au injurat pe central.

FC Dumitresti ar putea cistiga cu 3-0 la masa verde

Cazul va fi analizat de Comisia de Disciplina din cadrul AJF Vrancea. Cel mai probabil, FC Dumitresti urmeaza sa cistige cu 3-0 la masa verde. Totodata, formatia din Vidra risca sanctiuni drastice dupa cele intimplate in meciul de duminica. Dupa ce s-a contrat de mai multe ori cu oficialii celor din Vidra, la final, antrenorul celor de la FC Dumitresti, Iulian Iacob, a avut si un mesaj pentru cei din Vidra. "Cei din Vidra sa nu fie suparati, i-a batut o echipa de Divizia C, nu oricine. Jucatorii «refuzati, terminati si betivi», cum am fost catalogati de unii, au reusit sa promoveze in Liga a treia si acum sa joace finala Cupei Romaniei. Este rezultatul muncii noastre de un an si o palma celor care nu au crezut in noi", ne-a spus Iulian Iacob. Duminica, FC Dumitresti a jucat cu Paraschiv - D. Dogaru, Panescu, Nechifor, Busuioc - Vrabie, I. Popa, Bodoc, Panaitescu - E. Burcacel, M. Burcacel. Au mai jucat: Argeseanu, Cristea. FC Vidra a raspuns cu Pascu - Beliciu, Ionita, Porumb, Chiriac - Mendizov, Gatu, Dragomirescu, Craciun - Ciobotaru, Marinciuc. Au mai jucat : Turcu si Lupusoara. (Dan CHIRIAC)