FC Dumitresti, campioana Ligii a patra

4 iun 2009 1192 vizualizări
FC Dumitresti - Flacara Urechesti 6 - 4 (1 - 1, 1 - 1, 0 - 0) dupa executarea loviturilor de departajare, pe stadionul Milcovul, in finala play-off-ului

Destul de incarcata de orgolii, finala campionatului judetean de fotbal a inceput surprinzator, desi cel putin prima parte nu s-a ridicat la pretentiile pe care le-a presupus miza. Portarul veteran al Dumitrestiului, Ion Paraschiv, a fost intrebuintat chiar din minutul 2 de catre cei de la Urechesti, fiind nevoit sa intervina si sa scoata in corner cu virful degetelor o minge inselatoare. In minutul 10, Simbotin de la Urechesti a sutat bine, dar Paraschiv a reusit din nou sa scoata peste transversala in corner. Principala ocazie a primului mitan in contul Dumitrestiului i-a apartinut lui Bodoc in minutul 18, cind sutul acestuia a fost aparat de portarul Urechestiului, mingea lovind apoi si transversala. Un minut mai tirziu si Popa a trimis in bara. Galben-rosii au mai avut o ocazie in minutul 30, cind Feraru l-a obligat pe Paraschiv sa se intinda si sa scoata din nou in corner, dupa sutul ce a incheiat o incursiune pe partea stinga. Repriza a doua a adus o dominare sterila a celor de la Dumitresti, fara ocazii clare de gol pina in minutul 75, cind Bodoc a trimis cu capul in bara de la marginea careului. Cind toata lumea se pregatea de prelungiri, in minutul 79, Nache i-a pacalit pe fundasii de la Dumitresti, a scapat singur si a trimis pe linga Paraschiv in plasa. Favoriti certi inaintea finalei, cei din Dumitresti s-au vazut aproape invinsi. Atacurile de final au dat pina la urma roade in minutul 90, cind dupa o lovitura libera, Citu si-a introdus mingea in propria poarta si a dus meciul in prelungiri. In minutul 92, Bodoc a ratat o ocazie imensa, pentru ca la inceputul reprizei secunde de prelungiri Emil Burcacel sa trimita din nou in bara. Flacara Urechesti a trecut pe linga victorie in minutele 117 si 118, cind Nache a ratat doua imense ocazii. La loviturile de departajare cei din Dumitresti au marcat toate loviturile, in timp ce Velea a ratat lovitura decisiva. Partida a fost arbitrata de Octavian Bucataru ajutat la cele doua linii de Luci Sirbu si Danut Dumitriu. FC Dumitresti a jucat cu Paraschiv - Busuioc, Nechifor, Panescu, D. Dogaru - Popa, Vrabie, Panaitescu, M. Burcacel (65 S. Dogaru) - E. Burcacel, Bodoc. Flacara Urechesti a aliniat urmatorul 11 - Enache - Simbotin, Velea, S. Abeaboeru, Vasii (70 Vlad) - Despa, I. Abeaboeru (96 Pancu), Feraru (88 Citu), Capatina - Nache, Moldoveanu. Golurile partidei au fost marcate de Nache 79 si Citu 90 autogol. Evolutia scorului la penaltyuri a fost: Bodoc 1 - 0, Nache 1 - 1, Nechifor 2 - 1, Velea 2 - 1 (ratat), Vrabie 3 - 1, Despa 3 - 2, Panaitescu 4 - 2, S. Abeaboeru 4 - 3, Burcacel 5 - 3. Cistigatoarea Ligii a patra va juca pe 10 iunie barajul de promovare in Liga a a treia, pe teren neutru. (Dan CHIRIAC)

Rezultatele play-off-ului

Sferturi de finala:

Flacara Urechesti - Vointa Odobesti 2 - 1 (Nache 14, Moldoveanu 45 - Ciprian Dumitru 60).

Unirea Bolotesti - Dinamo Tataranu 2 - 0 (Lupusoara 58, Ciobotaru 90) National Nispord Golesti - Foresta Brosteni 1 - 2 ( Manta 80 penalty - Adi Oltianu 5, 82)

FC Dumitresti - FC Marasesti 3 - 0 (Emil Burcacel 68, 87, Sorin Dogaru 75)

Semifinale:

Flacara Urechesti - Unirea Bolotesti 0 - 2 (Grosu 13, Lupusoara 74). Urechestiul cistiga meciul cu 3 - 0 la masa verde, echipa din Bolotesti folosind un jucator pe fals

Foresta Brosteni - FC Dumitresti 0 - 3 (Bodoc 26 - penalty, Vrabie 39, I. Popa 90)

Finala: Flacara Urechesti - FC Dumitresti (1 - 1 Nache 79 - Citu 90 autogol), 4 - 6 dupa executarea penaltyurilor