Semifinale tensionate in play-off

1 iun 2009 1254 vizualizări
Unirea Bolotesti - Flacara Urechesti 2 - 0 (1 - 0) si FC Dumitresti - Foresta Brosteni 3 - 0 (2 - 0), in semifinalele Ligii a patra u Flacara Urechesti are mari sanse sa cistige contestatia depusa la pauza meciului

Unirea Bolotesti a cistigat pe teren prima semifinala a Ligii a patra, dar are mari sanse sa o piarda la masa verde. Inaintea inceperii partidei, echipa din Urechesti a contestat dreptul de joc a doi fotbalisti din formatia din Bolotesti, care ar avea dubla legitimare la Inter Onesti si Unirea Bolotesti. Mai mult, pe parcursul primei reprize, echipa din Bolotesti a facut o schimbare, scotindu-l de pe teren pe un fotbalist pe care cei din Urechesti l-au contestat la pauza jocului. Oficialii celor din Urechesti l-au fotografiat pe jucator, care se pare ca este un fost fotbalist de la Petrolul Moinesti, Chiriac. In momentul in care arbitrii au solicitat ca acest jucator sa se prezinte la foaie, in cabina a aparut fotbalistul trecut in foaie, Marin. Substituirea a fost constatata de brigada de arbitri si de observatorul jocului, Cristi Rusu, care au specificat acest lucru intr-un raport suplimentar. Din pacate, formatia din Bolotesti a cistigat inutil pe teren dupa golurile lui Grosu - 13 si Lupusoara 74. De altfel, jocul celor de la Bolotesti a parut unul foarte bun, cu alte doua mingi trimise in bara prin Stefan Ciolpan - 56 si Lupusoara - 58. Urechestiul a dat o replica buna, ratind de altfel deschiderea scorului inca din minutul 1, cind Nache a ratat din situatie de singur cu portarul. Acelasi Nache a ratat doua mari ocazii in finalul primului act. O decizie finala in acest caz urmeaza sa fie luata azi, la orele 17.00 de catre Comisia de Disciplina din cadrul AJF Vrancea si cea de Apel, la orele 19.00, in cazul in care se va face recurs. Cazul va fi judecat in regim de urgenta, in conditiile in care miercuri este programata finala. In mod normal, Flacara Urechesti se va impune cu 3 - 0 la masa verde si va juca finala play-off-ului. Unirea Bolotesti nu este la prima abatere de acest fel. In urma cu doi ani, tot in play-off, Unirea Bolotesti a cistigat partida cu National Golesti, dar a pierdut-o la masa verde dupa ce a folosit fotbalisti cu dubla legitimare. Atunci, echipa din Golesti a primit cistig de cauza din partea Federatiei Romane de Fotbal. Anul acesta, formatia din Bolotesti a fost exclusa de la competitia de minifotbal - Cupa Fair- Play dupa ce a folosit jucatori care nu indeplineau cerintele impuse de regulament. Flacara Urechesti poate cistiga astfel al cincilea joc din acest campionat la masa verde. Acest lucru este posibil in conditiile in care multe echipe nu au inteles inca ca introducerea unui jucator pe fals nu poate duce decit la pierderea jocului inainte ca acesta sa inceapa si ca astfel se poate irosi efortul jucatorilor in regula aflati pe teren. A doua semifinala a fost dominata de catre FC Dumitresti, dar a avut un moment tensionat in finalulul primei reprize. Dupa ce Bodoc a deschis scorul in minutul 26, dintr-o lovitura de pedeapsa, a urmat golul de 2 - 0 reusit de Vrabie in minutul 39. In ultimul minut al reprizei, Sorin Popa a trimis in plasa, dar asistentul a ridicat fanionul considerind ca mingea a fost atinsa de Adi Oltianu, aflat in pozitie de ofsaid. Faza a fost indelung comentata, dar scorul a ramas 2 - 0. Ultimul gol al meciului a venit in minutul 90, cind Ionut Popa a marit diferenta la 3 - 0. (Dan CHIRIAC)

Programul play-off-ului

Sferturi de finala:

Simbata:

Flacara Urechesti - Vointa Odobesti 2 - 1 (Nache 14, Moldoveanu 45 - Ciprian Dumitru 60). Arbitri: Octavian Bucataru, Robert Radu, Marian Covaci. Rezerva: Ionut Gheorghita)

Unirea Bolotesti - Dinamo Tataranu 2 - 0 (Lupusoara 58, Ciobotaru 90) Arbitri: Ionut Ungureanu, Doru Ungureanu, Florin Danciu. Rezerva: Radu Marius)

Duminica:

National Nisprod Golesti - Foresta Brosteni 1 - 2 ( Manta 80 penalty - Adi Oltianu 5, 82) (Ionut Constantinescu, Ionut Paraschiv, Dorinel Meirosu. Rezerva: Gica Mihai)

FC Dumitresti - FC Marasesti 3 - 0 (Emil Burcacel 68, 87, Sorin Dogaru 75) (Alin Samoila, Cristi Voicu, Daniel Cotea. Rezerva: Ionut Gheorghita).

Semifinale:

Simbata - orele 11.00: Flacara Urechesti - Unirea Bolotesti 0 - 2 (Grosu 13, Lupusoara 74) - Gica Mihai - Florin Danciu, Luci Stanila. Rezerva: Florin Tudosa. Urechestiul poate cistiga meciul cu 3 - 0 la masa verde

Duminica - orele 11.00: Foresta Brosteni - FC Dumitresti 0 - 3 (Bodoc 26 - penalty, Vrabie 39, I. Popa 90) - Alin Samoila , Ionut Paraschiv, Doru Ungureanu. Rezerva : Ionut Ungureanu