Viorel Ion, campion european cu nationala U 21

11 mai 2009 541 vizualizări
Romania a invins in finala, scor 27 - 20, echipa Georgiei u cinci rugbysti din Focsani au facut parte din lotul national

Nationala U 21 a Romaniei a cistigat finala Campionatului European rezervat acestei categorii de virsta. Dupa ce a trecut in sferturi de Suedia, cu 86 "" 10, formatia noastra a iesit victorioasa si in partida din semifinale, disputata miercuri seara contra Portugaliei, scor 31 - 15. Simbata, la Madrid, nationala Romaniei, pregatita de focsaneanul Viorel Ion, a reusit o performanta istorica, devenind campioana europeana. Misiunea romanilor nu a fost deloc usoara in fata Georgiei, o adversara traditionala. Georgienii au inceput perfect meciul si au avut o prima repriza foarte buna. Au marcat 17 puncte fara sa primeasca vreo unul si totul parea decis. Incurajati, dar in acelasi timp treziti la pauza de antrenorul Viorel Ion, rugbystii tricolori au revenit miraculos in actul secund. Au intors rezultatul si au cistigat la final cu 27 - 20. Georgienii au inceput meciul in forta si au marcat doua eseuri plus o penalitate, in timp ce formatia noastra a ratat o penalitate si un dropgol. La 0-17, aproape de finalul primei reprize, gruzinii au vazut un cartonas galben. Revenirea Romaniei a inceput in minutul 45, cu un eseu la care a participat aproape toata echipa. Era 5-17, iar Georgia a reactionat cu o penalitate pentru 5-20. George Catuna a marcat doua eseuri si doar cu o transformare scorul a devenit 17-20. Imediat mijlocasul la deschidere Nicu Ignea a transformat o penalitate si scorul a fost egal, 20-20. Lovitura decisiva a reusit-o tot Catuna, cu un eseu cit un titlu european.

Viorel Ion: "A fost un meci de senzatie!"

Antrenorul echipelor de rugby de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Focsani, profesorul Viorel Ion, care este si managerul nationalei de tineret, era fericit la finalul partidei. "A fost un meci de senzatie in care am dat dovada de caracter si curaj. Am fost condusi la pauza cu 17 -0, dar in repriza a doua am aratat ca o adevarata campioana europeana. Am intors rezultatul, iar la final un stadion intreg ne-a aplaudat in picioare. Sintem foarte fericiti pentru ca ne-am pastrat titlul de anul trecut", ne-a spus din Spania antrenorul Viorel Ion. In lotul Romaniei s-au aflat si cinci rugbysti din Focsani, care in prezent joaca la alte echipe din tara sau strainatate. Trei dintre ei au fost titulari in meciul cu Georgia. Acestia sint Ursache, Munteanu si Braileanu, ultimul fiind baiatul fostului sef al Politiei municipiului Focsani, Ionel Braileanu. Alexandru Braileanu - in prezent la Steaua, Ionut Munteanu "" Cleopatra Mamaia, Ionut Zaharia "" Poli Iasi, Sergiu Ursache "" Parma, Danut Prescura, fara echipa in acest moment, sint cei cinci focsaneni care au devenit campioni europeni impreuna cu antrenorul lor. Inaintea finalei, cei cinci focsaneni si antrenorul au tinut sa salute sustinatorii si sa le multumeasca pentru ca sint alaturi de ei. "Sintem increzatori in fortele noastre si ii vom invinge pe georgieni. Braileanu, Munteanu si Ursache se regasesc in formula de start. Alin Petrache, presedintele FRR a ajuns si dumnealui aici pentru a ne sustine in finala, ne va inmina personal tricourile de joc. Bafta multa, Doamne ajuta si hai Romania! Victorie!!! Va multumim ca ne tineti pumnii de acolo de acasa. Vom juca cu gindul la cei dragi", anticipau cu optimism vrincenii triumful ce avea sa vina in finala. (Dan CHIRIAC)