Joc pe masura conditiilor oferite

9 mai 2009 842 vizualizări
CSM Focsani - Pambac Bacau 2 - 3 (0 - 0), in etapa a 30-a a Ligii a treia

CSM Focsani a avut ieri o evolutie pe masura conditiilor oferite in acest an de catre conducatori. Fara prime achitate de la inceputul returului si fara salarii pe ultima luna, fotbalistii nu s-au omorit cu firea, gindindu-se probabil ca pentru spectacolele electorale se gasesc de fiecare data bani, dar citiva lei pentru fotbalisti sint dati doar o data sau de doua ori pe an. In aceste conditii focsanenii nu si-au dat prea mult interesul sa-i incurce pe bacauanii aflati in lupta pentru locul doi. Prima repriza a fost una care ar trebui uitata cit mai repede, cu o singura faza de poarta ratata de Cimpanu in minutul 26. Actul secund a inceput cu golul lui Moise, din minutul 47, care a impins balonul in plasa pe linga portarul Iacobuta. Mindrescu a ratat golul doi, doua minute mai tirziu. A fost nevoie de interventia tirzie a lui Ivanciu si sutul lui Cimpanu, de la 20 de metri, din minutul 51, pentru ca scorul sa devina 1 - 1. Bacauanii aveau sa decida meciul in doar trei minute. Acelasi Cimpanu a marcat dupa o greseala a defensivei focsanene - minutul 70, pentru ca Ivanciu sa-l faulteze in careu pe Sascau, minutul 73, iar Bolfa a transformat penaltyul acordat. Moise a stabilit scorul final, in minutul 90, dupa ce a reluat cu capul in plasa centrarea lui Covaci. Damian Bancila a jucat cu: Ivanciu "" Constantinescu, Craciun, Radu, Sararu (87 Dima) "" Bucataru (76 Ungurianu), Mindrescu (75 Lida), Moise "" Covaci, Botezatu (46 Curteanu). Pambac a raspuns cu Iacobuta - Nichifor, Hanga (58 Sofronie), Constantin, Andreiu - Bolfa, Voicu, Sascau, Petcu - Pintilie, Cimpanu ( 73 Capusa). Etapa viitoare, CSM Focsani va sta, adversara sa, FCM Birlad retragindu-se din campionat. (Dan CHIRIAC