Victorie cu noroc, venita pe mina lui Ivanciu

28 mar 2009 732 vizualizări
CSM Focsani - Aerostar Bacau 1 - 0 (0 - 0), in etapa a 22-a a Ligii a treia u puteam pierde cu 5 - 2 , a recunoscut principalul Damian Bancia

CSM Focsani a obtinut o victorie norocoasa in partida de ieri cu Aerostar Bacau. Portarul Ivanciu a salvat echipa in citeva situatii, oaspetii puteau marca de doua-trei ori in prima repriza, dar pina la urma focsanenii au cistigat dintr-un penalty acordat in minutul 84 de centralul Coza. De altfel, la finalul intilnirii, principalul Damian Bancila a recunoscut ca echipa a jucat slab in acest meci. "A fost o evolutie slaba, oaspetii puteau cistiga cu 5 - 2, dar au fost si alte meciuri in care am jucat bine si nu am cistigat. Asta este fotbalul, se joaca pe goluri. Jocul slab vine si ca urmare a problemelor care exista la echipa. Nu le poti cere mai mult jucatorilor cind situatia este de asa natura", a spus Damian Bancila, cu referire la lipsurile financiare prin care trec fotbalistii. De altfel, acesta a plecat la vestiare, in prima repriza, in minutul 43, dupa ce jucatorii nu au vrut sa-l asculte si nu s-au conformat la o schimbare ceruta de antrenor. Dupa pauza, Bancila a revenit pe banca si a condus echipa spre succes. Victoria de ieri nu ar fi venit fara interventiile lui Ivanciu. Dupa ce Craciun a ratat prima ocazie a meciului, in minutul 11, cind a trimis cu capul pe linga poarta, oaspetii au ratat patru situatii clare de a deschide scorul. Sutul lui Dragut din minutul 20 a fost blocat de Ivanciu, pentru ca portarul focsanean sa reuseasca interventia meciului in minutul 32, cind l-a blocat pe Dutciuc, scapat singur, perpendicular pe poarta adversa. Acelasi Dutciuc si Varea au ratat in finalul primei reprize golul pentru echipa bacauana. Repriza a doua s-a echilibrat, dar prima ocazie a focsanenilor a venit abia in minutul 76, cind lovitura de cap a lui Craciun a fost scoasa de la radacina barei de Ursachi. Andries, care nu a fost lasat sa execute alte trei lovituri din preajma careului, desi antrenorul ceruse acest lucru, a trimis aproape perfect o astfel de lovitura, in minutul 80, dar Ursachi a avut o alta interventie foarte buna. Virful CSM-ului a reusit sa scoata penalty-ul decisiv, in minutul 84, faza contestata de bacauani. Bucataru a executat perfect si scorul a devenit 1 - 0. Finalul l-a scos din nou la rampa pe Ivanciu, care a scos sutul lui Gindulescu, din minutele 93, o faza care ar fi putut aduce un punct meritat, dupa aspectul jocului, pentru oaspeti. Chiar daca evolutia de ieri nu a fost una prea buna, toata lumea a concluzionat ca cele trei puncte sint cele mai importante in vederea meciului decisiv, de la Galati, din etapa viitoare. CSM Focsani are nevoie de victorie pe malul Dunarii pentru a ramine in lupta pentru locul doi. Cealalta echipa vrinceana, FC Panciu, nu a jucat in aceasta etapa. Vrincenii aveau meci la Birlad, dar echipa locala s-a retras din campionat. Elevii lui Ionica Serea au dorit sa dispute un amical, dar nu au gasit un adversar disponibil, dupa cum ne-a spus antrenorul pancenilor. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani - Aerostar 1 - 0 (0 - 0)

A marcat: Bucataru - 84 penalty

Cartonase galbene: Petrea 65, Varea 73, Tabara 85.

CSM Focsani: Ivanciu "" Nistoroiu, Craciun, Toader, Sararu "" Bucataru Toma (89 Constantinescu), Curteanu (66 Ungurianu), Moise "" Covaci (46 Botezatu), Andries (86 Dumitriu).

Antrenori: Damian Bancila si Aurel Pastia

Aerostar: Ursachi - Varea, Parfenie, Hapiuc (79 Carp), Tabara - Chioc, Adascalitei (72 Dragota), Petrea (69 Gindulescu), Dutciuc - Boghian, Dragut.

18. Ceahlaul II 22 3 2 17 23-49 11p

Nota: FCM II Baacu, Ecologistul Botosani si FCM Birlad s-au retras din campionat si vor pierde toate partidele cu 0 "" 3.