Si-au amintit de meciul cu Galatiul

17 mar 2009 417 vizualizări
CSM Focsani - Poli Timisoara 4 - 3 (1 - 2), dupa ce cu trei minute inainte de final oaspetii conduceau cu 3 - 1

Fara bani de doua luni si jumatate, jucatorii de fotbal si futsal au obtinut o victorie mare duminica seara, intorcind in doar trei minute scorul de la 1 "" 3. Finalul meciului a semanat izbitor cu ce s-a intimplat in urma cu doi ani, cind echipa de futsal a fost condusa cu 5 "" 2 de United Galati, dar cu ajutorul unui public fantastic a reusit sa intoarca in trei minute si sa se impuna cu 6 "" 5. Meciul de duminica a fost unul electrizant si unul dintre cele mai lungi din istorie. A durat o ora si 52 de minute, adica mai mult decit unul de fotbal. Oaspetii au venit la Focsani insotiti de o galerie de 20 de persoane. Nu erau sositi de la 600 de kilometri distanta, ci doar de la Podu Turcului, acolo unde are afaceri sponsorul celor de la Poli Timisoara. Galeria focsanenilor a fost formata de aceasta data din tot publicul, care a trait la maxim meciul de duminica. Spectatorii au protestat vehement la unele decizii dubioase ale arbitrului Bajan, au strigat in gura mare si la final, au trait trei minute de vis, care i-au facut sa uite pentru moment de grijile de acasa. "A fost un final de vis si le multumim baietilor pentru ca ne-au salutat dupa meci. Covaci a facut ceva deosebit venind la noi, dupa golul victoriei. Primul lucru la care s-au gindit au fost suporterii", a spus Silviu "Gardianu", cel care incearca sa formeze o noua galerie. La final, toti jucatorii au fost aplaudati la scena deschisa de cei 600 de spectatori, asistenta record in utlimii ani la un eveniment sportiv desfasurat in Focsani. De altfel, exceptind meciurile amicale ale CSM-ului cu Steaua, Dinamo si meciul de cupa dintre FC Botosani si Dinamo, jocul de duminica a stabilit un record de spectatori prezenti in tribune, in ultimii doi ani. Precedentul se intimplase la un meci de futsal, dintre CSM Focsani si ACS Odorhei, cind Sala Polivalenta a fost plina ochi. Este imbucurator ca publicul s-a intors in tribune si la competitiile sportive, aici amintind si de publicul numeros prezent simbata dimineata la meciurile de handbal si volei. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani "" Poli Timisoara 4 "" 3 (1 "" 3)

Au arbitrat : Alexandru Bajan "" Alexandria, Sandu Viorel "" Bucuresti

Au marcat: Toader 16, Sararu 37, Curteanu 38, Covaci 40 "" Dumitru 6, A. Radu 12, Otacillio 31.

CSM Focsani: Ivanciu , Toader, Sava, Covaci, Dumitru, Munteanu, Mindrescu, Sararu, Patrascu si Curteanu.

Antrenor: Petrache Gurguiatu

Poli Timisoara: Burlan, Costel Bursuc, Radu, Vacaru, Cuk, Otacillio, Gabriel Bursuc, Voicu, Luiz, Topliceanu, Dumitru, Aslani.

Antrenor: Costel Bursuc