Repriza perfecta

7 mar 2009 870 vizualizări
CSM Focsani - CSM Rimnicu Sarat 3 - 1 (0 -1), in etapa a 19-a a Ligii a treia u Focsanenii nu le-au dat nici o sansa in repriza a doua celor aflati in fruntea clasamentului

CSM Focsani a cistigat derby-ul seriei intii a Ligii a treia la fotbal dupa o repriza in care a aratat ca o echipa de Liga a doua. Condusi la pauza cu 1 "" 0, focsanenii pareau ca nu pot depasi liderul clasamentului. Cele trei schimbari facute la pauza si indicatiile primite din partea tehnicianului Damian Bancila au schimbat total jocul focsanenilor, care au marcat de trei ori, reducind echipa din Rimnic la un simplu partener de joaca. Este adevarat ca prima repriza a apartinut rimnicenilor, care ar fi putut conduce cu o diferenta mai mare. Prima ocazie a meciului a apartinut lui Botezatu, in minutul 8. Acesta a scapat singur cu portarul, in lateral, dar a preferat sa intoarca mingea in locul unui sut la poarta. Nica a ratat in fata lui Ivanciu, in minutul 10, portarul focsanenilor reusind o interventie excelenta. Moise putea deschide scorul in minutul 28, dar a ratat din zece metri. Juniorul focsanenilor avea sa se revanseze din plin in actul secund. Primul gol al meciului a cazut in minutul 42, cind Romeo Stan a centrat dupa o lovitura de colt, iar Marin a reluat cu capul in plasa, in ciuda faptului ca Ivanciu a atins mingea. Ultimele doua minute ale reprizei au adus doua ocazii ale oaspetilor, Cretu avind de doua ori sansa de a mari diferenta pe tabela. Actul secund a inceput cu trei jucatori noi pentru focsaneni si cu un joc mult mai bun. In minutul 52, Nistoroiu a centrat de pe dreapta, iar Moise a reluat cu latul, in plasa, din sase metri. Un minut mai tirziu, Covaci a trimis peste poarta, din sase metri, iar oaspetii au inteles ca adevarata fata a focsanenilor este cea din repriza a doua. In minutul 69, Toma a pivotat excelent pe linga fundasii centrali ai buzoienilor, a fost agatat, dar cu toate acestea a reusit sa marcheze. Daca nu ar fi inscris, arbitrul ar fi acordat cel mai probabil lovitura de la 11 metri si eliminarea fundasului advers. Andries si Covaci puteau inchide mai repede meciul, dar acest lucru s-a intimplat in minutul 87. Moise a centrat perfect in fata portii iar Craciun a trimis cu capul in plasa. Tehnicianul Damian Bancila era bucuros la final pentru succesul obtinut. "Am primit un gol dupa o faza fixa, desi stiam schemele pe care buzoienii le au. Oricum trebuie sa analizam jocul din prima repriza, pentru ca nu a fost ceea ce ne asteptam. Cele trei schimbari au insemnat un risc, dar sint bucuros ca am cistigat", a spus Bancila. In schimb, antrenorul oaspetilor, Danut Paveliuc, a recunoscut ca in repriza a doua echipa sa nu a existat. "Ne-am dorit victoria, dar au fost doua reprize diametral opuse. Prima repriza am dominat-o, puteam sa ne distantam. In schimb in repriza a doua gazdele au zburdat, noi am primit repede golul egalizator si probabil ca asta ne-a demoralizat", a spus antrenorul Daniel Paveliuc. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani "" CSM Rm. Sarat 3 - 1

Au marcat: Moise 52, Toma 69, Craciun 87 "" Marin 42

Arbitri: George Radulescu, Marius Constantin, Nicolae Harbuzariu "" Bucuresti

Cartonas galben: Cristofan 90.

CSM Focsani: Ivanciu "" Nistoroiu, Toader, Craciun, Sararu "" Constantinescu (46 Curteanu), Bucataru, Moise, Ungurianu (47 Toma) "" Botezatu (46 Covaci), Andries.

Antrenor: Damian Bancila

CSM Rm. Sarat: Leu "" Ciobanu, Cristofan, Visan, Marin "" Pusca (86 Rentea), Lefter (71 L. Toader), Cretu, R.Stan (80 Chiorcau) "" Luiceanu (88 Zevedei), Nica.

18. Ceahlaul II 19 3 1 15 20-41 10p

Nota: FCM II Bacau, Ecologistul Botosani si FCM Birlad s-au retras din campioant si vor pierde toate partidele cu 0 "" 3.