Galop de sanatate in fata juniorilor

28 feb 2009 795 vizualizări
Raraul Cimpulung Moldovenesc - CSM Focsani 1 - 15 (0 - 9), la Radauti si CSM Rimnicu Sarat - FC Panciu 2 - 0 (2 - 0), in Liga a treia de fotbal

Galop de sanatate pentru CSM Focsani in partida disputata ieri la Radauti. Gazdele, de fapt echipa Scolii de Fotbal Radauti, au aliniat o echipa formata din multi juniori, doar trei dintre fotbalisti avind virsta senioratului. In aceste conditii, misiunea echipei antrenate de Damian Bancila a fost una facila, golurile curgind unul dupa altul in poarta nefericitului portar Bivu. CSM Focsani a realizat astfel recordul de goluri marcate intr-o partida in istoria sa si a stabilit astfel un record greu de egalat. De altfel, si in istoria primelor trei divizii din Romania scorul este unic, doar pe vremea echipelor din Scornicesti si Moreni mai inregistrindu-se astfel de rezultate, cind echipele protejate de Ceausescu si Postelnicu aveau nevoie de diferente mari de scor. Golurile focsanenilor au fost marcate de Andries, minutele 4, 20, 40, Botezatu 6, 32, 43, 70, Moise 7, 38, Bucataru 13, 55, 86, Covaci 50, 53 si Radu 80. Misiunea focsanenilor va fi mult mai grea etapa viitoare, cind la Focsani va veni CSM Rm. Sarat, echipa aflata pe primul loc in clasament si care ieri a invins pe FC Panciu. Partida de la Rimnicu Sarat a adus in tribunele stadionului foarte multi vrinceni, care au creat senzatia ca meciul se joaca la Focsani. Numai ca fotbalistii lui Ionica Serea nu au aratat mare lucru, dezamagind in partida de ieri. Pancenii au gresit foarte multe mingi si nu au sutat decit odata la poarta lui Leu. In aceste conditii, buzoienii au avut nevoie de o singura repriza pentru a decide meciul. In minutul 7, Nica a trimis de la 16 metri in bara portii lui Ionel. Acelasi Nica a trecut usor, in minutul 27, de Rodinel Stan si l-a invins pe portarul Ionel cu un sut de la zece metri. Lefter a trimis o ghiulea peste poarta pancenilor, in minutul 37, pentru ca golul doi sa vina dupa o noua greseala in defensiva vrincenilor. Ionel s-a incurcat cu Rodinel Stan, iar Pusca a trimis cu un lob in poarta goala. Serea a incercat sa schimbe la pauza, dar meciul era practic inchis. In ciuda citorva incercari ale lui Costin sau Dutu, fazele de poarta au lipsit. Doar Balanescu, in minutul 82, si Cretu, cu doua minute inainte de final, i-au deranjat pe cei doi portari. CSM Rimnicu Sarat a aratat ca o echipa buna de Liga a treia, dar departe de pretentiile unei echipe care la anul vrea sa joace in esalonul doi. Asa cum recunosteau si suporterii gazdelor, pentru la anul, "avem nevoie de 11 jucatori pentru a juca in B". Etapa viitoare, FC Panciu va juca pe teren propriu cu Cetatea Tg. Neamt. (Dan CHIRIAC)

CASETA

Raraul "" CSM Focsani 1 "" 15 (0 "" 9)

Au marcat: Teleaga 60 "" Andries 4, 20, 40, Botezatu 6, 32, 43, 70, Moise 7, 38, Bucataru 13, 55, 86, Covaci 50, 53, Radu 80

Raraul: Bivu "" Plevniceanu, Bucicu, Morosan, Boicu "" Crasneanu, Teleaga, Lalcu, Surdu "" Cremorciuc, Balici.

Antrenor: Cristian Turliuc

CSM Focsani: Ivanciu (46 Oprea) "" Nistoroiu, Toader (70 Radu), Craciun, Sararu (46 Curteanu) "" Constantinescu, Bucataru, Moise, Ungurianu "" Botezatu, Andries (46 Covaci)

Antrenor: Damian Bancila

CASETA

CSM Rm. Sarat "" FC Panciu 2 "" 0 (2 "" 0)

Au marcat: Nica 27, Pusca 41.

CSM Rm. Sarat: Leu "" Ciobanu, Cristofan, Visan (83 Zevedei), Marin "" Pusca, Lefter (83 Banu), Chirocau (70 Cretu), R. Stan (90 Burlacu) "" Luiceanu, Nica.

FC Panciu: Ionel "" Parlac (63 Voinea), Calin, R. Stan, Chivu "" Ungureanu (46 Dutu), Cioran (68 Bira), Balanescu, Mocanu "" Costin, Predoiu (46 Dobrescu).

18. CFR Pascani 18 4 1 13 11-50 13p

Nota: FCM II Bacau, Ecologistul Botosani si FCM Birlad s-au retras din campionat si vor pierde toate partidele cu 0 "" 3.