Joc scoala

23 feb 2009 593 vizualizări
CSM Focsani - Energia Vulturu 8 - 0 (6 - 0), intr-o partida de verificare jucata pe stadionul Milcovul 2 CSM 2007 Focsani a cistigat fara dubii amicalul disputat simbata dimineata in fata unei echipe din Vulturu care a resimtit din plin absentele a patru jucatori, fata de amicalul cu FC Panciu.

Meciul nu a avut istoric, focsanenii dominind de la un capat la altul, desi nu au beneficiat de aportul jucatorilor care au evoluat ieri la futsal. Primul gol al partidei a venit in minutul 8, cind Constantinescu a reluat cu pieptul, din interiorul careului si a deschis scorul. A urmat dubla lui Botezatu din minutele 16 si 25, acesta finalizind cu gol doua faze de contraatac. A venit rindul lui Moise sa inscrie de doua ori, in minutele 28, cu o deviere din fata portii si in minutul 40, cind a reluat spectaculos in poarta dupa o centrare a lui Alecsandrescu. Cu trei minute inainte de pauza, Moise a centrat in fata portii iar Andries a stabilit scorul pauzei, 6 "" 0. Dupa reluare, Ungurianu a executat o lovitura libera, iar Maciuca a deviat balonul in propria plasa. Ultimul gol al meciului a fost inscris de juniorul Moise, care a prins un sut spectaculos de la 25 de metri. La final, antrenorul Bancila era multumit de joc. "Rezultatul a contat mai putin, dar sint satisfacut de jocul echipei, desi au fost unii jucatori de la care doream mai mult. M-a interesat sa vad cum merg relatiile de joc. Mi-am format deja o idee asupra unui 11 pentru returul de campionat", a spus Damian Bancila. Acesta a jucat simbata cu Oprea - Alecsandrescu, Craciun, Lazar, Dima - Dumitriu, Constantinescu, Ungurianu "" Moise, Botezatu, Andries. Au mai jucat: Ivanciu, Mindrescu, Samoila, Duta si Ciornei, ultimul fiind un junior legitimat ultima data la Steaua Bucuresti. CSM Focsani va continua antrenamente in aceasta saptamina, fiind posibil sa mai joace miercuri sau joi un amical cu o echipa de Liga a patra. Programarea acestuia depinde si de decizia de azi a Comitetului Executiv al FRF care va decide daca returul Ligii a treia va fi aminat sau nu. (Dan CHIRIAC)