Victorie la scor in orasul dintre vii

Ciprian Fânaru
12 feb 2009 425 vizualizări
FC Panciu - Petrolul Berca 4 -1 (2 - 0), ieri intr-un meci amical disputat pe stadionul din Panciu FC Panciu a cistigat de o maniera clara primul amical din acest sezon jucat pe propriul teren.

Adversara i-a fost colega de serie Petrolul Berca, echipa care a pierdut un amical si in fata celor de CSM Focsani, scor 1-0. Antrenorul lui FC Panciu, Ionica Serea, care i-a menajat pentru acest meci pe Stan, Besa si Stanciu, a fost si cel care a oficiat la centru. Cu pancenii dominind steril inceputul de repriza, prima ocazie mare care a anuntat deschiderea scorului i-a apartinut lui Stefan in minutul 32, care a trimis incredibil peste transversala din careul mic. Cinci minute mai tirziu Berca a dat replica, sutul din careu al lui Gabriel Ion fiind scos in corner de portarul gazdelor. Cel care a spart gheata a fost Chivu, care a inscris dupa un sut de la 25 de metri in minutul 40. Finalul primei reprize i-a gasit pe vrinceni cu avantaj de doua goluri, dupa lovitura de pedeapsa obtinuta de Costin si transformata de Dutu. Mitanul secund a inceput cu rezervele introduse de Ionica Serea la cirma jocului. In minutul 49 Dobrescu a scapat singur cu portarul, dar a sutat slab in bratele goalkeeper-ului advers. Cinci minute mai tirziu, nou intratul mijlocas Chiorpec a reusit sa duca scorul la un neverosimil 3-0, dupa ce a lovit balonul cu capul in urma unui corner bine executat. Cioran, intrat si el dupa pauza, a incercat la rindul sau poarta buzoienilor, dar sutul sau plasat a ocolit putin bara din dreapta portii lui Ciuplea. Petrolul a izbutit sa inscrie golul de onoare in minutul 78. Decarul Sotrocan a sutat puternic de la marginea careului, portarul Aldea n-a reusit sa retina si, cu toate eforturile lui Stefan, atacantul buzoian a impins mingea in plasa pentru 3-1. Formatia panceana a continuat sa preseze, jucatorii introdusi in partea a doua vrind sa-i demonstreze tehnicianului Serea ca se poate baza pe ei pentru partidele oficiale din campionat. Presarat cu intrari dure specifice intilnirilor oficiale, finalul de meci a adus si distantarea pe tabela pentru FC Panciu. In minutul 84, Dobrescu a centrat de pe partea stinga, iar Cioran si-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o lovitura de cap plasata in vinclul portii celor de la Berca. Antrenorul-jucator de la Petrolul, Romeo Bunica, nu a a mai evoluat in partida de ieri, dupa ce acesta ajutase din teren echipa buzoiana in amicalul pierdut in fata lui CSM Focsani. Victorie la scor asadar pentru gruparea "dintre vii", fotbalistii panceni dovedind ca sint pe drumul cel bun, iar daca jocul se mentine la acest nivel, succesele din campionat nu au cum sa nu vina. FC Panciu a inregistrat urmatoarele rezultate in jocurile de verificare disputate pina acum : 2 "" 1 cu Cetate Suceava, 3 "" 1 cu Aerostar Bacau, 2 "" 2 cu CS Gura Humorului, 0 "" 5 cu Universitatea Cluj si 0 "" 1 cu FCM Bacau. Simbata, FC Panciu va juca revansa partidei de azi pe terenul sintetic din Buzau. (Ciprian FANARU)

FC Panciu - Petrolul Berca 4 -1 (2 "" 0)

Stadion: "Orasenesc"

Au marcat: Chivu (40), Dutu (45) - penalty, Chiorpec (53), Cioran (84)

Arbitru: Ionica Serea

Lazar "" Voinea, Stefan, Calin, Chivu "" Ungureanu, Dutu, Balanescu Stoian "" Costin, Predoiu. Au mai jucat: Aldea, Parlac, Cl. Mihai, Ionescu, Chiorpec, Bira, Dobrescu, Cioran, Mocanu.

Antrenor: Ionica Serea

Petrolul Berca: Goicea "" Tanase, Rosu, Cristea, Constantin "" Bodoc, Capota, Chiriac, Ghitulescu "" Sotrocan, Lungoci. Au mai jucat: Ciuplea, Gabriel Ion, Roman si Costea.

Antrenor: Romeo Bunica.