Au defilat !

22 nov 2008 746 vizualizări
CSM Focsani - Willy Bacau 6 - 1 (3 - 0), pe stadionul "Milcovul", in etapa a XVI-a a Ligii a treia u pe linga cele sase goluri, focsanenii au ratat alte sapte ocazii clare de gol

CSM Focsani a defilat in fata unei echipe care nu a putut face fata nici o secunda ritmului impus de focsaneni. Elevii lui Damian Bancila, pentru prima data dupa multe etape in formula completa, au reusit sa inscrie de sase ori si sa rateze cit pentru trei meciuri. Evolutia fotbalistilor a multumit pe toata lumea. Practic, s-a vazut diferenta clara de valoare dintre cele doua formatii. De altfel, raportul ocaziilor de gol a fost de 13 "" 2, aici intrind golurile marcate de cele doua echipe. Dupa desfasurarea jocului diferenta de scor nu este deloc mare. Andries si Covaci au ratat primele doua ocazii de gol, inainte ca Moise sa deschida scorul in minutul 14, dupa o centrare venita de la Andries. Craciun putea majora diferenta patru minute mai tirziu, dar lovitura sa de cap a lovit transversala. Covaci, in minutele 19 si 23, a aminat golul doi, venit in minutul 37, cind Toma a intors un fundas advers si a sutat in vinclu. Doua minute mai tirziu, Moise a strecurat balonul in plasa. Imediat dupa reluare, Covaci a profitat de o greseala a portarului Roca si a dus scorul la 4 "" 0. Toma a ratat apoi, in minutul 55, pentru ca, noua minute mai tirziu, dupa o combinatie Andries - Botezatu, ultimul sa duca scorul la 5 "" 0. Toader a reluat cu capul peste plasa, iar Agiurgioaie a semnat prima ocazie a ospetilor, cind Ivanciu s-a opus foarte bine sutului acestuia. Dornescu avea sa inscrie golul de onoare in minutul 78, dar ultimul cuvint l-au avut tot focsanenii. Toader a pasat in fata portii iar Botezatu a marcat al doilea sau gol in acest meci. "Am avut o evolutie foarte buna si am dovedit ca sintem o echipa puternica in aceasta serie. Vrem sa luam trei puncte si in ultima etapa, la Berca, si apoi sa incercam in retur sa atacam locul doi", a spus Ovidiu Rusu, directorul sportiv de la CSM Focsani. La meci a asistat si fostul fotbalist de la CSM Focsani, Cristi Riscu. Acesta este antrenor la Mega Pascani, echipa care va veni marti la Focsani pentru un amical cu cei de la CSM. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani "" Willy Bacau 6 "" 1 (3 "" 0)

Stadion: "Milcovul".

Spectatori: 150.

Au marcat: Moise 14, 39, Toma 37, Covaci 47, Botezatu 64, 87 "" Dornescu 78.

Cartonase galbene: Apostu 32, Dornescu 74, Lipoveanu 83

Arbitri: Coman Paul (Tulcea), Dimache Jenel (Bucuresti), Burlacu Florin (Slobozia).

Rezerva: Safca Tudor (Tulcea)

Observator: Miclea Constantin (Ploiesti)

CSM Focsani: Ivanciu "" Sandu, Craciun, Toader, Sararu "" Bucataru (69 Mindrescu), Toma, Curteanu, Moise "" Covaci (54 Botezatu), Andries (66 Burcacel).

Antrenor: Damian Bancila.

Willy: Roca "" Lipoveanu, Lozneanu (65 Panaite), Chisareanu, Ursu (46 Cuibar) - Chirila, Apostu, Curiliuc, Capusa (46Dornescu) "" Hurdubei (46 Agiurgioaie), Pitaru.

Antrenor: Florin Pavel.