Nu s-a putut mai mult la Panciu

25 oct 2008 719 vizualizări
FC Panciu - Rapid Suceava 1 - 1 (0 - 1), in etapa a XI-a a Ligii a treia FC Panciu nu a reusit sa invinga aseara pe teren propriu o echipa venita sa obtina tot ce se putea din acest joc.

Sucevenii s-au asezat pe doua linii in fata portii lui Pascal si au trimis in fata toate baloanele. Dupa cum incepuse jocul, parea ca singura problema a meciului este momentul in care gazdele vor deschide scorul. Dobrescu, in minutul 6, si mai ales Costin, in minutul 18, care a ratat din fata portii adverse, pareau ca anunta primul gol al pancenilor. Numai ca o greseala a defensivei gazdelor a fost speculata din plin de Pantea care a trimis aproape de vinclu, din afara careului. Golul a turnat plumb in ghetele fotbalistilor panceni care au dominat dar nu au reusit prea multe faze de poarta. Aceeasi dominare sterila a fost si in actul secund, oaspetii ratind in minutul 70 majorarea scorului la o lovitura libera de la 20 de metri. Ultimul sfert de ora a fost foarte animat. Mai intii, oaspetii au ramas in zece oameni dupa eliminarea lui Brinza. In minutul 80, Radu a recentrat cu capul in fata portii iar Costin a marcat de la sase metri. Apoi oaspetii au ratat victoria dupa ce Jalba, scapat singur, a tras pe linga Lazar, dar si pe linga poarta. Dupa ce Radu a ratat din fata portii, in minutul 90, gazdele au solicitat o lovitura de pedeapsa in minutele de prelungire dupa o cadere a lui Predoiu in careu. (Dan CHIRIAC)

FC Panciu "" Rapid Suceava 1 "" 1 (0 "" 1)

Stadion: "Orasenesc". Spectatori: 250.

Au marcat: Costin 80 "" Pantea 28.

Cartonase galbene: R. Stan 65 "" Brinza 31, 77, Jalba 77, Pascal 85.

Cartonas rosu: Brinza 77.

Arbitri: Dan Costin (Calarasi), Giani Dragusin si Ionel Radulescu, ambii din Calarasi.

Rezerva: Brindusa Cristian "" Calarasi.

Observator federal: Negoita Teodor (Braila).

FC Panciu: Lazar "" Voinea (75 Mocanu), Stan, Parlac, Cl. Mihai (53 T. Radu) "" Ungureanu (65 Barbu) Cioran, Dutu, Chivu - Costin, Dobrescu (52 Predoiu).

Antrenor: Ionica Serea.

Rapid: Pascal "" Sevaciuc, Murariu, Spatar, Pantea "" Romaniuc, Stamate (73 Leuciuc), Apetrei, Brinza - Suleru, Gramada (68 Jalba - 85 Azaharoaie).

La Jaristea se joaca printre mici si bere

Liga a patra programeaza miine partide interesante, care pot conta in lupta pentru calificarea in play-off. La Jaristea, cele doua echipe care sint surprizele campioantului, Avintul Jaristea si Foresta Brosteni, se vor intilni in zi de sarbatoare. Simbata si duminica, la Jaristea se serbeaza zilele localitatii. Azi, de la orele 11.00, pe terenul UM 1270 Focsani se va juca o alta partida interesanta ce va opune pe Steaua Focsani si Energia Vulturu, echipe care in trecut au promovat in Liga a treia, dar doar cei din Vulturu au si jucat acolo. Duminica, in grupa B, cel mai asteptat meci este cel de la Tataranu, unde SLD Focsani ar putea produce surpriza. (Dan CHIRIAC)

FC Dumitresti - Zorile Cotesti

In Liga a cincea se va juca miine, orele 15.00, partida dintre Vulturu Paunesti si Gloria Balesti.

Handbalistii joaca la Iasi

u Poli Iasi - CSM Focsani, azi, in ultima etapa a turului I din divizia A de handbal masculin

Echipa de handbal CSM Focsani va incerca sa se revanseze in fata suporterilor dupa esecul pe teren propriu in fata celor de la Rom-Cri Brasov. Focsanenii se vor deplasa la Iasi pentru partida de azi, care se anunta a fi foarte grea. Desi nu au avut un inceput prea bun de campionat, iesenii sint adversarii traditionali ai CSM-ului de anul trecut, cind partidele dintre cele doua au creat spectacole sportive. De altfel, anul trecut, focsanenii au pierdut mai multe puncte in fata iesenilor decit cu Univeristatea Galati, cea care s-a calificat la turneul de baraj pentru promovare in Liga intii. Astfel, elevii lui Lucian Tucan vor merge in Copou cu gindul unei noi victorii si raminerii in plasa primelor doua clasate. (Dan CHIRIAC)